Εφές

Η Αναντολού Εφές πήρε μία δραματική -όπως εξελίχθηκε- νίκη επί της Μπαρτσελόνα με 88-86, για την 24η αγωνιστική της Euroleague, έχοντας τον Μίτσιτς σε πολύ καλό βράδυ.

Η τουρκική ομάδα ήταν ανώτερη από την Μπαρτσελόνα στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης. Ο Βασίλιε Μίτσιτς (26 π., 3 ριμπ., 5 ασ.) από το πρώτο κιόλας ημίχρονο κατάφερε να βάλει την σφραγίδα του στον αγώνα, έχοντας 17 πόντους (50-53).

Η συνέχεια ανήκε στην ομάδα του Εργκίν Αταμάν, καθώς η Μπαρτσελόνα μπορεί να ξεκίνησε πιο δυνατά στην τρίτη περίοδο, αλλά η Εφές αντέδρασε άμεσα. Μάλιστα, ανέβασε την υπέρ της διαφορά και στους 10 πόντους (61-71), με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 65-72, χάρη στην τρομερή εμφάνιση του Νίκολα Μίροτιτς (24 π., 5 ριμπ.).

Ο Λάρκιν, μπορεί στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού να μην ήταν τρομερά απειλητικός, αλλά υπομονετικά κατάφερε να σημειώσει 19 πόντους, ανεβάζοντας ακόμα περισσότερο τη διαφορά για την ομάδα του με ένα τρίποντο και φάουλ για το 67-80.

Παρά το γεγονός ότι το παιχνίδι φαινόταν χαμένο για τους Καταλανούς, έχοντας πολλά λάθη και χαμένα ριμπάουντ, η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους πίεσε αρκετά και με τρίποντα του Καλάθη (9 π., 5 ασ.) και του Βέστερμαν (3 π.) μπήκαν και πάλι στη διεκδίκηση της νίκης (84-86).

Βέβαια, η Εφές ήταν πιο ψύχραιμη στα τελευταία δευτερόλεπτα και κατάφερε να πάρει μία πολύ σημαντική νίκη στη Βαρκελώνη με 86-88.

Πλέον, η τουρκική ομάδα βρίσκεται στο 13-10, ενώ η Μπάρτσα υποχώρησε στο 17-7, αλλά παρέμεινε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Τα δεκάλεπτα: 22-27, 50-53, 65-72, 86-88