Στην κορυφή του Παγκόσμιου μπάσκετ για πρώτη φορά στην ιστορία της, βρίσκεται από την Κυριακή η Γερμανία που νίκησε στον τελικό τη Σερβία με 83-77 και κατέκτησε αήττητη το χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο Κύπελλο 2023.

Εκφραστές του μπάσκετ της σύγχρονης εποχής με τεράστια αλλά και αθλητικά κορμιά, άριστους σουτέρ, καλούς στα βασικά του μπάσκετ και με μυαλωμένο παιχνίδι, οι Γερμανοί κατέκτησαν επισήμως… και το μπάσκετ!

Πριν από 30 χρόνια είχαν κατακτήσει το Ευρωμπάσκετ, το 1993 με προπονητή μάλιστα τον Πέσιτς, νυν κόουτς των Σέρβων, αλλά τότε, έμοιαζε με “φωτοβολίδα”.

Χάλκινοι το 2002 στo Παγκόσμιο της  Ιντιανάπολις με τη λάμψη του Νοβίτσκι, οι Γερμανοί έκαναν άλματα τα τελευταία χρόνια, δεν στηρίζονται σε έναν παίκτη και μετά το χάλκινο μετάλλιο στο Ευρωμπάσκετ του 2022, ήλθε κι η μεγαλύτερη επιτυχία όλων των εποχών.

Η Σερβία που έλαμψε σε όλη τη διαδρομή έως τον τελικό, κόλλησε επιθετικά σε σημαντικό κομμάτι του αγώνα κι ειδικά στο β’ μέρος, δεν βρήκε λύσεις απέναντι στη γερμανική άμυνα που κυριάρχησε το μεγαλύτερο μέρος.

Η έκρηξη του Αβράμοβιτς που πέτυχε 16 από τους πρώτους 18 πόντους της ομάδας του στη Δ’ περίοδο, δεν αρκούσε. Ο Μπογκντάνοβιτς ήταν εξαφανισμένος, ο Γκούντουριτς μοιραίος όταν οι Σέρβοι μείωσαν σε απόσταση βολής (78-75) αλλά και στη λάθος πάσα στο 81-77 κι ο Ντένις Σρέντερ με ένα ζευγάρι βολών σφράγισε την ιστορική επιτυχία των Γερμανών.

Μετά το χορταστικό 47-47 του πρώτου μέρους, ο αγώνας άλλαξε εντυπωσιακά εικόνα.

Κυρίως από την άμυνα των Γερμανών που έκαναν 22-10 στο Γ’ δεκάλεπτο, όταν η Σερβία είχε 3/8 δίποντα, 0/8 τρίποντα και 5 λάθη σε αυτό το διάστημα.

Τα μεγάλα τους κορμιά κράτησαν τον Μιλουτίνοβ εκτός αγώνα, έκρυψαν το πεδίο των περιφερειακών, ο Μαρίνκοβιτς των λύσεων στην αρχή, όταν χτύπησε και τέθηκε νοκ άουτ ο Ντόμπριτς, έβλεπε τον αγώνα από τον πάγκο κι ο Φραντς Βάγκνερ με τον Ντένις Σρέντερ σκόραραν, ενώ ο Φόιγκτμαν έκανε όλα τα υπόλοιπα!

Η διαφορά έφτασε στους 12 πόντους, 71-59, μέχρι που πήρε το παιχνίδι στις πλάτες του ο Αβράμοβιτς.

Από 5 πόντους στα τρία πρώτα δεκάλεπτα, πέτυχε 16 από τους 18 της Σερβίας στην τελευταία περίοδο όταν μείωσε 78-75 από 78-69, με ένα τρίποντο και 3/3 βολές. Ο Μπογκντάνοβιτς έκλεψε, έδωσε ελεύθερο σουτ στον Γκούντουριτς για την ισοφάριση, αλλά δεν άλλαξε η ιστορία.

Ο Σρέντερ πήγε στο drive δίχως βοήθεια στην άμυνα της ομάδας του Πέσιτς, κι όλα τέλειωσαν, αφού και μετά το 81-77 ο Γκούντουριτς πέταξε μια μπάλα στους φωτογράφους όταν προσπάθησε να πασάρει.

Tα δεκάλεπτα: 23-26, 47-47, 69-57, 83-77

Οι φωτογραφίες του αγώνα:

Η τελική κατάταξη στο Παγκόσμιο Κύπελλο 2023

Γερμανία–Σερβία: Το ρεσιτάλ Φραντς Βάγκνερ και το κάρφωμα του Πέτρουσεβ (vids)

Γερμανία–Σερβία: Τα photo clicks από τον μεγάλο τελικό (gallery)

Ματσάρα και χάλκινο μετάλλιο ο Καναδάς, 127-118 τις ΗΠΑ! (vid & gallery)

Γερμανία-Σερβία για το χρυσό στο Παγκόσμιο Κύπελλο

Παγκόσμιο Κύπελλο: Με Ομπστ το Top-5 των ημιτελικών (vid)

Προολυμπιακά Τουρνουά: Ανακοινώθηκαν των Γυναικών, τον Νοέμβριο των Ανδρών

Παρίσι 2024: Τα 8 απευθείας εισιτήρια και οι 24 ομάδες των Προολυμπιακών Τουρνουά