Λαύριο

Σε ένα παιχνίδι για πολύ γερά… νεύρα, το Λαύριο πήρε μία δραματική νίκη, κόντρα στον Κολοσσό H Hotels (74-73) με τρίποντο του Γκλιν Γουότσον 6 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του αγώνα, ενώ ο Ηρακλής δεν δυσκολεύτηκε κόντρα στο Ρέθυμνο (74-56).

Στο κλειστό της Καλλιθέας στη Ρόδο, ο Κολοσσός υποδέχθηκε το Λαύριο για την τρίτη αγωνιστική της Basket League και οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ πιο δυνατά στην αναμέτρηση.

Έτσι, κατάφεραν να πάρουν τα ηνία του αγώνα σχεδόν από την έναρξή του και να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο στο +5 (23-28).

Στη συνέχεια ωστόσο, η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη αντέδρασε και κατάφερε να μειώσει στην ανάπαυλα του ημιχρόνου στον ένα πόντο (43-44) και στο ξεκίνημα του δεύτερου πέρασε μπροστά με 47-44.

Βέβαια το Λαύριο δεν τα παράτησε και έτσι ήταν η σειρά του να αντιδράσει και να περάσει μπροστά (57-59) με τρίποντο του Γκλεν Γουότσον (13 π.), 14 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη της τρίτης περιόδου.

Όλα έδειχναν ότι οι δύο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές τους στο τελευταίο δεκάλεπτο και όσο το ντέρμπι καλά κρατούσε ο Ντόνοβαν Τζάκσον (18 π.) έβαλε μπροστά τον Κολοσσό με 73-71 στα 30 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του αγώνα.

Το Λαύριο δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα και έτσι ο Γκλιν Γουότσον με τρίποντό του στα 6 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του Χρήστου Σερέλη και εν τέλει τη νίκη με 73-74.

Τα δεκάλεπτα: 23-28, 43-44, 57-59, 73-74

Τα στατιστικά των δύο ομάδων:

Εύκολα ο Ηρακλής, 74-56 το Ρέθυμνο στο Ιβανώφειο

Ηρακλής

Ο Ηρακλής ξεκίνησε νωθρά τον αγώνα κόντρα στο Ρέθυμνο, με τους φιλοξενούμενους να αιφνιδιάζουν και να παίρνουν το προβάδισμα με 18-23 στο τέλος του πρώτου δεκάλεπτου.

Στη συνέχεια, ωστόσο, η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη, σε ένα Ιβανώφειο, το οποίο έβραζε, μπόρεσε να αντιδράσει και να περάσει μπροστά με με 26-23 και κράτησε την ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου στους 23 πόντους μέχρι το 4:17 (32-26).

Τελικά το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο +10 (43-33) για τους γηπεδούχους και στο δεύτερο μπήκαν με την ίδια διάθεση και συγκέντρωση για να τελειώσουν με την υπόθεση νίκη.

Έτσι, ο “Γηραιός” ανέβασε την υπέρ του διαφορά στο +16 (61-45) και η τέταρτη περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα.

Ο Ηρακλής κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα με 74-56, έχοντας για κορυφαίο τον Ολιβιέρ Χάνλαν με 13 πόντους, ενώ καλοί ήταν και οι Τζαμάλ Σούλερ, Λενζέλ Σμιθ με 11 πόντους έκαστος.

Για το Ρέθυμνο ξεχώρισε ο Κόνερ Φράνκαμπ με 23 πόντους, ενώ κανένας άλλος παίκτης των φιλοξενούμενων δεν είχε διψήφιο αριθμό πόντων.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 43-33, 61-45, 74-56