Το δίδυμο Μάρεϊ-Φράνκαμπ χάρισαν στο Ρέθυμνο την τέταρτη φετινή του νίκη, με το εντυπωσιακό 90-76 επί του ισχυρού Ιωνικού Νίκαιας affidea, το Σάββατο (14/12) στην 11η αγωνιστική της EKO Basket League!

Φαίνεται πως η… στεφάνη για τους παίκτες του Ρεθύμνου, μοιάζει πολύ μεγαλύτερη από τα 45 εκατοστά στο κλειστό “Μελίνα Μερκούρη”, καθώς εντός έδρας, σουτάρουν πολύ καλύτερα και για αυτό έχουν ρεκόρ 4-1 έναντι του 0-6 μακριά από το Ρέθυμνο!

Ο Λαμόντ Μάρεϊ έκανε την αρχή με 18 πόντους στο ημίχρονο από 4/6 τρίποντα και τελείωσε το ματς με 31, ενώ ο Κόνερ Φράνκαμπ ήταν σταθερός σε όλο το ματς, αν κι έβαλε τους 13 από τους 22 του πόντους στο δεύτερο μισό!

Η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου είχε 12/31 τρίποντα έναντι μόλις 6/25 του Ιωνικού.

Τη μεγάλη διαφορά, επίσης, ενίσχυσαν τα επιθετικά ριμπάουντ που πήραβ οι γηπεδούχοι που σε συνδυασμό με τα λιγότερα λάθη, τούς απέφεραν 11 επιπλέον επιθέσεις!

allstarbasket.grΣτα παλιά του λημέρια, ο Στιβ Μπαρτ Τζούνιορ ανταπέδωσε τη βράβευσή του… με 29 πόντους, ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης έκανε μια ακόμα καλή εμφάνιση επιθετικά με 17 πόντους, αλλά το πρόβλημα για την ομάδα του Νίκου Βετούλα, ο οποίος επίσης τιμήθηκε από τους κρητικούς, ήταν ξεκάθαρα η άμυνα!

Το Ρέθυμνο είχε προβάδισμα σε όλον τον αγώνα, και μόνο στην τελευταία περίοδο πέτυχε λιγότερους από 20 πόντους, δίχως, όμως να ανησυχήσει, αφού στο ίδιο διάστημα επέτρεψε στους νεοφώτιστους μόλις 11 πόντους.

Στα 5:37 για τη λήξη υπήρξε ένταση μεταξύ του κόσμου και του ισχυρού άνδρα του Ιωνικού, Βαγγέλη Τσάπα, έπειτα από διαμαρτυρία του στους διαιτητές.

Ο ιδιοκτήτης του ρεθύμνου Κωστής Ζομπανάκης παρενέβη “πυροσβεστικά”, κατεβαίνοντας στον πάγκο των φιλοξενούμενων προκειμένου να ηρεμήσει τους φιλάυλοθς της ομάδας που βρίσκονταν από πίσω.

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 51-41, 72-65, 90-76

Μίλησε στο τέλος ο Γκίκας και ”καθάρισε” τον Άρη για την ΑΕΚ (pics)

Basket League 2019-2020: Βαθμολογία