Με ρεσιτάλ του Σιλβέιν Φρανσίσκο που πέτυχε 33 πόντους, το Περιστέρι νίκησε στον ημιτελικό του Final-8 Κύπελλου Ελλάδας ΟΠΑΠ την ΑΕΚ με 77-65 και προκρίθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία του σε τελικό!

Η διαφορά έγινε στα τρία τελευταία λεπτά, με το κρεσέντο του Φρανσίσκο που πέτυχε 12 συνεχόμενους πόντους, τη στιγμή που η ΑΕΚ ξέμενε από λύσεις σε μια βραδιά, που ούτως ή άλλως είχε απουσίες.

Μια ΑΕΚ που είχε σημαντικά κενά στη ρακέτα της αφού έπαιζε χωρίς τον μεγάλο άτυχο του προημιτελικού, Ακίλ Μίτσελ, ο Μάντσεν ήταν στην Αθήνα, κι ο Μαυροειδής ανήμπορος να βοηθήσει.

Παράλληλα, η ομάδα του Καντζούρη έχασε τον Κένι Γουίλιαμς στη διάρκεια του αγώνα, με τραυματισμό κι ο Γιάνις Στρέλνιεκς είχε ενοχλήσεις και έμεινε έξω στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και κυρίως, στο κρίσιμο φινάλε.

allstarbasket.grO Σιλβέιν Φρανσίσκο έφτασε στους 33 πόντους με 13/13 βολές, 4/4 δίποντα, 4/8 τρίποντα.

Ο Λεωνίδας Κασελάκης είχε μεγάλη προσφορά στην ιστορική νίκη του Περιστερίου με 11 πόντους, 9 ριμπάουντ, ενώ ο Μάρκους Ντένμον πέτυχε 10 πόντους κιέδωσε 4 ασίστ, ο Ίαν Χάμερ είχε 10 πόντους-7 ριμπάουντ και 9 πέτυχε ο Μίρο Μπίλαν.

Για την ΑΕΚ, ο Αϊζάια Μάιλς πέτυχε 21 πόντους, 11 είχε ο Βλάντο Γιάνκοβιτς.

Από την αρχή του αγώνα ο Φρανσίσκο έδειξε ότι εκτός από ορεξάτος, μπορεί να αναλάβει το ρόλο του ρυθμιστή του αγώνα, καθώς τόσο οργανωτικά, όσο και με δική του παραγωγικότητα έβαλε μπροστά το Περιστέρι με 8-0 σερί.

Σε παιχνίδι με γρήγορο ρυθμό, οι δύο ομάδες βρήκαν σουτ από την περίμετρο και με διαδοχικά τρίποντα έδωσαν ψηλό σκορ με το 21-15 για το Περιστέρι και 3:44 για τη συμπλήρωση της Α’ περίοδου.

Η ΑΕΚ άρχισε να χρησιμοποιεί άμυνες ζώνης για να αντιμετωπίσει τις απουσίες της στους ψηλούς κι είναι αλήθεια ότι σιγά-σιγά της απέφεραν κέρδη.

Με την άνοδο του Αϊζάια Μάιλς στη β΄περίοδο, προσέχοντας το μακρινό σουτ του Περιστερίου κι ελέγχοντας το ριμπάουντ, η ομάδα του Καντζούρη πήρε τα ηνία του παιχνιδιού. Προσπέρασε 26-24 και μολονότι το Περιστέρι απάντησε με τον Κασελάκη για το 30-29, έφυγε με τον Γόντικα στο +4, 34-30 με 4:20 για το ημίχρονο.

Οι άμυνες είχαν κάνει τη δουλειά τους σε αυτό το διάστημα, το σκορ ήταν πλέον χαμηλό και η διαφορά μικρή, μέχρι την τελευταία επίθεση της ΑΕΚ στο ημίχρονο.

Με 2,8 δεύτερα και δική της επαναφορά, η “Ένωση” βρήκε buzzer beater τρίποντο του Μάιλς (10π.) για το 39-34 που ήταν και το μεγαλύτερό της προβάδισμα στο ημίχρονο.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με προσωπικό σερί, 10-0 του Σιλβέιν Φρανσίσκο σε μόλις 2:52 για το 44-39 υπέρ της ομάδας του Σπανούλη.

Οι παίκτες του Καντζούρη συνήλθαν, απάντησαν με 9-0 για το 48-44 και πλέον ο αγώνας πήγαινε πόντο-πόντο, με μονομαχίες κι άγρια ομορφιά.

Σε αυτές τις μάχες, η ΑΕΚ έχασε και τον Κένι Γουίλιαμς με τραυματισμό και πήγε με ακόμα λιγότερες λύσεις στην τελευταία περίοδο, με το σκορ στο 53-53.

allstarbasket.grΗ ένταση ανέβαινε όσο μειωνόταν ο χρόνος στον πίνακα του γηπέδου κι ενώ οι ομάδες αμφισβητούσαν και τις διαιτητικές αποφάσεις.

Για αυτό αποβλήθηκε ο παράγοντας του Περιστερίου, Ανδρέας Πολέμης, που καθόταν στην προέκταση του πάγκου της ομάδας του, λίγο αργότερα ήλθαν τεχνικές ποινές, μία στον πάγκο του Περιστερίου και μία στον Ηλία Καντζούρη.

Με τέσσερις προσωπικούς πόντους του Μίρο Μπίλαν, το Περιστέρι έφερε πάλι στα ίσια τον αγώνα, 59-59, με 5,5 λεπτά για το τέλος.

Ο Κροάτης είχε σημαντικό πλέον ρόλο στην ελέξιξη του αγώνα, κράτησε σε απόσταση αναπνοής την ομάδα του και μετά χτύπησαν με τρίποντα Κασελάκης και Φρανσίσκο, για το σημαντικό προβάδισμα, 67-62 του Περιστερίου με 3:08 για το τέλος.

Η ΑΕΚ ξέχασε να παίξει με τον Μάιλς, ο Στρέλνιεκς ήταν αρκετή ώρα στον πάγκο με ενοχλήσεις στο και για αυτό δεν τον είχαμε δει σε τόσο κρίσιμα σημεία και το κλέψιμο του Ντένμον έφερε αιφνιδιασμό του Φρανσίσκο που τον τελείωσε με καλάθι και φάουλ.

Λίγο αργότερα, ο Γάλλος γκαρντ συνέχισε το προσωπικό του ρεσιτάλ με δύο ακόμα τρίποντα! Είχε πλέον 12 συνεχόμενους πόντους, 33 συνολικά και με 82 δεύτερα για τη λήξη το Περιστέρι βρέθηκε στο +14, 76-62!

Πλέον βρισκόταν στον πρώτο τελικό Κυπέλλου στην ιστορία του, και στις 19:15 της Κυριακής (19/2) θα παίξει με τον νικητή του δεύτερου ημιτελικού, μεταξύ Ολυμπιακού-Παναθηναϊκού.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 39-34, 53-53, 65-77

Δείτε τα highlights του ημιτελικού ΕΔΩ

ΑΕΚ-Περιστέρι: Το buzzer-beater τρίποντο του Μάιλς στη λήξη του ημιχρόνου (video)

ΑΕΚ-Περιστέρι: Το κάρφωμα του ΜακΓκριφ και το σερί τριπόντων (video)

Τα photo clicks του ημιτελικού ΑΕΚ-Περιστέρι (gallery)

ΑΕΚ: Με Μάιλς και… Μάκη Αγγελόπουλο κόντρα στο Περιστέρι!