Η Ντιζόν νίκησε την Τουρκ Τέλεκομ με 83-82 στον δεύτερο προημιτελικό του Final-8 του Basketball Champions League και προκρίθηκε στους “4” όπου θα αντιμετωπίσει την Μπούργκος

Η γαλλική ομάδα “έπαιξε με τη φωτιά” στο ΟΑΚΑ, αφού προηγήθηκε με 83-74 με 2:43 για τη λήξη.

Όμως, επέτρεψε στην ομάδα της Άγκυρας να επιστρέψει και να έχει και το τελευταίο σουτ για τη νίκη!

Όμως ο Κάιλ Γουίλτζερ (19p.), άλλοτε παίκτης του Ολυμπιακού αστόχησε στο τρίποντο, στο τέλος, κι έτσι η Ντιζόν θα βρίσκεται στον ημιτελικό της Παρασκευής με αντίπαλο την Μπούργκος.

Οι Τούρκοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο, αλλά η Ντιζόν με την καλή της άμυνα πήρε τα ηνία του αγώνα στο δεύτερο μισό.

Ειδικά στην τελευταία περίοδο δεν υπήρχε αμφιβολία για την καλύτερη ομάδα του αγώνα, αφού η Ντιζόν είχε σταθερά διψήφια διαφορά.

Όλα αυτά μέχρι το τρίλεπτο, καθώς στο τέλος, η Τουρκ Τέλεκομ έφτασε στον πόντο και λίγο έλειψε να κάνει τη ζημιά!

Ο Αξέλ Ζουλιέν είχε 19 πόντους για τους νικητές και 16 ο Τζαρόν Τζόνσον.

Για την Άνκαρα ο Τάιλερ Ένις είχε 14 πόντους και 11 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα με πρώτη την Τουρκ Τέλεκομ: 24-18, 49-46, 62-65, 82-83