Στους “4” του Κυπέλλου Ελλάδας για πρώτη φορά μετά από το 2004 προκρίθηκε το Περιστέρι που νίκησε εντός έδρας σε ένα πολύ σκληρό ματς τον Ήφαιστο Λήμνου με 57-51 στον προημιτελικό του Σαββάτου (9/11)!

Η ομάδα του Ηλία Ζούρου επιστράτευσε την άμυνά της για να περιορίσει τον Ήφαιστο που μπήκε πιο ορεξάτος, πιο δημιουργικός και πιο εύστοχος στο παρκέ.

Ωστόσο, μετά είδε ένα από τα χαρακτηριστικά γνωρίσματα του Περιστερίου, που είναι η δύναμή του στην άμυνα και μετά τα 5/10 σουτ στην Α’ περίοδο, είχε στις επόμενες τρεις 10/52!!!

Για αυτό, ενώ προηγήθηκε με 22-14 στην α’ περίοδο, πέτυχε μόλις 7 πόντους στη δεύτερη και μόλις 8 στην τρίτη!

Το Περιστέρι με ηγέτη τον δικό του Σμιθ, τον Σκούτσι ο οποίος μάλιστα ανανέωσε μέχρι τέλους της σεζόν, αλλά και τον Βασίλη Ξανθόπουλο προηγήθηκε με 46-37 μετά από 30 λεπτά αγώνα!

Διάστημα στο οποίο ο Ήφαιστος είχε 6/32 δίποντα και 3/16 τρίποντα, καθώς μόνο ο Τζέρι Σμιθ μπορούσε να βρει σκορ (10π. από την Α’ περίοδο) απέναντι στην άμυνα του Περιστερίου.

Οι πόντοι από βολές, ήταν σχεδόν ίδιοι από τα εντός πεδιάς καλάθια του Ήφαιστου, που ωστόσο, βρήκε κάποιες λύσεις στην τελευταία περίοδο.

Για αυτό έμεινε ζωντανός όταν το Περιστέρι εκτόξευσε τη διαφορά στο +15, 52-37 και μείωσε σε 52-46 και 56-51!

Το Περιστέρι προκρίθηκε στους “4” κάτι που έχει να πετύχει από τη σεζόν 2003/04, όταν έπαιξε στο τελευταίο Final 4 που έγινε στην Ελλάδα, στη Λαμία!

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 27-29, 46-37, 57-51