Πανηγυρική πρόκριση στα προημιτελικά του EurοCup, πήρε τη Μ.Τετάρτη ο Προμηθέας Πάτρας που νίκησε στο “Δ. Τόφαλος” τη γαλλική Μπουρζ με 89-75 στον νοκ άουτ αγώνας της φάσης των “16”.

Στους “8” θα παίξει μονό, νοκ άουτ αγώνα, εκτός έδρας, με την ουκρανική Προμετέι στη Ρίγα της Λετονίας. Οι Ουκρανοί νίκησαν τη Μεγάλη Τρίτη (11/4) με 87-79 το Αμβούργο.

Η ελληνική ομάδα είχε προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, όμως στην τέταρτη περίοδο ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος και εκτόξευσε τη διαφορά.

Ο Άντονι Κάουαν πέτυχε 20 πόντους και έδωσε 10 ασίστ, με ηγετική παρουσία, ενώ ο Αρνόλντας Κουλμπόκα, “πήρε μπροστά” στη β΄’ περίοδο με 3/4 τρίποντα και τελείωσε με 20.

Καθοριστικός στο τέλος, ήταν ο Τζορτζ Κόντιτ με 12 πόντους, αλλά συνέδραμε στο χτίσιμο διαφοράς ασφαλείας στο τέλος.

“Διπλοί” ήταν οι Τόμασον (13π.), Χογκ (10π.) με τον τελευταίο να είναι πολύ χρήσιμος στο πρώτο μισό, όταν μπήκαν οι βάσεις για το προβάδισμα του Προμηθέα.

H άμυνα του Προμηθέα είχε μεγάλη συνεισφορά, οδηγώντας τη γαλλική ομάδα σε 21 λάθη, πολλά εκ των οποίων οδήγησαν σε εύκολο καλάθι.

Παράλληλα οι Πατρινοί είχαν πολύ καλά ποσοστά κι από μακριά (12/26 τρίποντα), έβγαλαν πολλούς πρωταγωνιστές, δεν τα περίμεναν όλα από τρεις-τέσσερις παίκτες κι έφτασαν στη σπουδαία νίκη-πρόκριση.

Τα δεκάλεπτα: 24-13, 41-33, 61-55, 89-75