Στους “8” του Basketball Champions League, όπου θα αντιμετωπίσει τη Νίμπουρκ από την Τσεχία, προκρίθηκε η ΑΕΚ που νίκησε την Τρίτη (10/03) με 90-86 τη Βόννη στη Γερμανία και με 2-0 νίκες πήρε το “εισιτήριο” για το τελευταίο βήμα πριν από το Final 4!

Με κορυφαίο τον Μάρκους Σλότερ που έκανε μακράν το καλύτερό του παιχνίδι με τα κιτρινόμαυρα, έχοντας 17 πόντους και 9 ριμπάουντ και πρώτο σκόρερ τον “σεσημασμένο” Κιθ Λάνγκφορντ με 25 πόντους, η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου πήρε αυτό που ήθελε στο άδειο γήπεδο της Βόννης και συνεχίζει την παράδοση των διακρίσεων στη διοργάνωση!

Μεγάλη ήταν η προσφορά του Βλάντο Γιάνκοβιτς με 13 πόντους, ωστόσο το κλειδί για την ελληνική ομάδα ήταν η άμυνά της στο δεύτερο ημίχρονο.

Οι Γερμανοί είχαν 49 πόντους στο ημίχρονο, αλλά ήταν προφανές ότι στην ανάπαυλα ο προπονητής της ΑΕΚ, έκανε ειδική μνεία στην αμυντική προσπάθεια.

Η ΑΕΚ εμφανίστηκε μεταμορφωμένη στο δεύτερο ημίχρονο και μολονότι η Βόννη μπήκε “φουριόζα” κι έφτασε στο +10 (55-45 στο 21:05) όλα άλλαξαν σύντομα.

Μείωσε σε 66-62 στα 30:00 κι ήταν εφμανές πώς ήταν θέμα χρόνου να πάρει το πάνω χέρι στο ματς. Ο Κιθ Λάνγκφορντ έβαλε τις βάσεις, ο Νίκος Γκίκας ισοφάρισε σε 70-70 και με “γκολ φάουλ” του Σλότερ η ΑΕΚ προσπέρασε 73-71.

Η ελληνική ομάδα διατήρησε το προβάδισμα, δεν επέτρεψε εύκολο καλάθι στους Γερμανούς και προηγήθηκε με 89-81.

Απλά η Βόννη αρκέστηκε να μειώσει στο τελικό 86-90 που έδωσε στην ΑΕΚ το εισιτήριο για τους “8” με 2-0 και τη Νίμπουρκ, επόμενο αντίπαλο!

Τα δεκάλεπτα: 24-23, 49-45, 66-62, 86-90