Στρασμπούρ-ΠΑΟΚ Μάρβιν Τζόουνς

Ο ΠΑΟΚ γνώρισε βαριά ήττα με 105-78 από τη Στρασμπούρ στη Γαλλία, στον πρώτο του αγώνα στα play-in του Basketball Champions League.

Η πρόκριση στους “16” του BCL περνάει από σειρά best of 3, δηλαδή απαιτούνται δύο νίκες για την πρόκριση, με τη γαλλική ομάδα να κάνει άνετα το 1-0.

Ο δεύτερος αγώνας ανάμεσα στις δύο ομάδες θα διεξαχθεί την επόμενη Τετάρτη (12/1, 19:30) στο κλειστό της Πυλαίας και αν χρειαστεί τρίτο ματς, αυτό θα λάβει χώρα στη Rhenus Sport Arena του Στρασβούργου τη μεθεπόμενη εβδομάδα.

Η γαλλική ομάδα παρατάχθηκε χωρίς τους Τζον Ρόμπερσον, Γιανί Μορέν και τον προπονητή της Λάσι Τουόβι (χρέη head coach είχε ο ασίσταντ Φρανκ Κουν) που βρέθηκαν θετικοί στον κορονοϊό, όμως ήταν πολύ εύστοχη (26/31β., 20/36δ., 13/26τρ.), είχε 25 ασίστ για μόλις 5 λάθη(!) και κέρδισε τη μάχη των ριμπάουντ (32-22).

Ο Άρης Λυκογιάννης δεν είχε στη διάθεσή του τους Μάλκολμ Γκρίφιν, Βλάντο Γιάνκοβιτς και Μιχάλη Καμπερίδη, όμως όσοι αγωνίστηκαν δεν είχαν ενέργεια και συγκέντρωση, ειδικά στο αμυντικό κομμάτι. Ο ΠΑΟΚ είχε 15/28 τρίποντα, όμως έκανε 17 λάθη για 18 ασίστ.

Τζάρελ Έντι (26π.), Γιάρομιρ Μπόχατσικ (20π.) και Ίκε Ουντανό (17π.) ξεχώρισαν από τους νικητές, ενώ διψήφιο αριθμό πόντων για τον ΠΑΟΚ πέτυχαν οι Μάρβιν Τζόουνς (18π., 13ρ.), Βασίλης Τολιόπουλος (18π. με 6/9 τρίποντα), Ντέιβιντ ΝτιΛέο (14π., 5 φάουλ) και Ζερμέιν Λοβ (10π.).

Ο Ντιμίτρι Ρίβερς πέτυχε 3 πόντους με 1/5 σουτ εντός παιδιάς και αποβλήθηκε με 5 φάουλ στο ντεμπούτο του με τη φανέλα του “Δικεφάλου”.

Ο αγώνας:

Μετά το αρχικό 8-0 των γηπεδούχων με τους Τζάρελ Έντι και Μπόχατσικ, ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 8-6 με τρίποντα των Λοβ και ΝτιΛέο. Οι Μπόχατσικ, Καβαλιέρ και Έντι ήταν “καυτοί” στο ξεκίνημα και η Στρασμπούρ ξέφυγε με 21-12, έχοντας 5/7 τρίποντα, αναγκάζοντας τον έξαλλο Λυκογιάννη να καλέσει τάιμ άουτ!

Ο ΠΑΟΚ συνήλθε προσωρινά και μείωσε σε 21-18, όμως ένα σερί 9-0 των γηπεδούχων διαμόρφωσε το 30-18 της πρώτης περιόδου, με τη Στρασμπούρ να ξεκινάει τον αγώνα με 7/10 τρίποντα και να τελειώνει το δεκάλεπτο με 7/12!

Νέο τρίποντο για το 33-18 στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου, με το σερί να φτάνει στο 12-0 και την περιφερειακή άμυνα του ΠΑΟΚ να έχει πάει… περίπατο! Ο Έντι πέτυχε 14 πόντους στα πρώτα 11:52 λεπτά της παρουσίας του στο παρκέ, ενώ η διαφορά έφτασε τους 24 πόντους (53-29, 55-31) και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 57-34.

Η διαφορά έφτασε ακόμα και τους 25 πόντους (59-34), όμως ο ΠΑΟΚ έδειξε σημάδια αντίδρασης και με ένα σερί 0-14, μετέτρεψε το 63-39, σε 63-53, με τρία συνεχόμενα τρίποντα του Τολιόπουλου. Η Στρασμπούρ απάντησε με ένα δικό της σερί 9-0 και ξέφυγε με 75-56, με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 77-59.

Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, η διαφορά έφτασε ακόμα και τους 33 πόντους (102-69) και η Στρασμπούρ έκανε άνετα το 1-0 με το τελικό 105-78.

Ο Άρης Λυκογιάννης αποβλήθηκε στο 35′ με δεύτερη τεχνική ποινή.

Τα δεκάλεπτα: 30-18, 57-34, 77-59, 105-78

Η photo gallery της αναμέτρησης:

Τα play-in του Basketball Champions League, άρχισαν την Τρίτη (4/1) με τις Ιγκοκέα, Ντιζόν, Μπούργκος, να κάνουν το πρώτο βήμα πρόκρισης στους “16”.

Σήμερα (5/1) έλαβε χώρα ο αγώνας των play-in Χάποελ Χολόν-Μπεσίκτας 72-73.

Αύριο (6/1, 13:30) διεξάγεται ο τελευταίος αγώνας της κανονικής περιόδου, με το δύο φορές αναβληθέν παιχνίδι μεταξύ Μανρέσα-Χάποελ Ιερουσαλήμ, για τον Β’ όμιλο.

Basketball Champions League 2021/22: Αποτελέσματα-Πρόγραμμα