Η Αρμάνι Μιλάνο κατάφερε να ”αποδράσει” από το ΟΑΚΑ, με σκορ 79-78, ίδιο με αυτό που ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε και στο ”Astroballe” από τη Βιλερμπάν. Ο Αργύρης Πεδουλάκης στάθηκε στο γεγονός ότι ο αγώνας δεν κρίθηκε στην προσπάθεια του Νικ Καλάθη, αλλά νωρίτερα και όντως, έχει απόλυτο δίκιο.

Τα τελευταία επτά λεπτά των αγώνων ”πληγώνουν” τους ”πράσινους”. Την πρώτη αγωνιστική είχαν ”χτίσει” μεγάλη διαφορά και πήραν τη νίκη απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα με 87-82 στην Αθήνα.

Στη Λυών το ίδιο, όμως τελικά το πλήρωσαν, με το φινάλε να έχει αρκετές ομοιότητες με εκείνο κόντρα στην ομάδα του Ετόρε Μεσίνα. Θα μπορούσαν να επικρατήσουν δις και να βρίσκονταν στην κορυφή της Euroleague με ρεκόρ 3-0.

Το πρόβλημα εντοπίζεται μετά το 33′. Σε εκείνο το σημείο που ο αγώνας οδεύει προς το τέλος και όλα κρίνονται. Σε τρεις αγώνες ο Παναθηναϊκός έχει σκοράρει 38 και έχει δεχθεί 61 πόντους, συνολικά στα τελευταία επτάλεπτα, νούμερα που πρέπει να προβληματίσουν.

Μετά το 33′, το σύνολο του Μίλαν Τόμιτς έκανε επιμέρους σκορ 22-14 (29-21 το δεκάλεπτο για τον Αστέρα) οι παίκτες του Ζβέζνταν Μίτροβιτς 21-12 (29-15 το δεκάλεπτο για τους Γάλλους) και οι Ιταλοί ένα 18-12 (18-21 το δεκάλεπτο υπέρ του Παναθηναϊκού)! Συνολικά, το ”τριφύλλι” έχει ηττηθεί 76-57 στις τέσσερις περιόδους των τριών ευρωπαϊκών παιχνιδιών, έχοντας επιβληθεί μόνο σε αυτό με την Αρμάνι.

Παπαπέτρου-Τζόνσον: 0/12 τρίποντα και 1/7 βολές στη EuroLeague!