Τεχνική Ανάλυση

Ο προπονητής της Ακαδημίας Αθηνών (BAC) Αντώνης Μπότης αναλύει τον αγώνα Λος Άντζελες Κλίπερς-Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς που έγινε τα ξημερώματα και τελείωσε με νικητές τους γηπεδούχους με 121-116 στην παράταση!

Το βράδυ της Δευτέρας προς Τρίτη για εμάς στην Ελλάδα, διεξήχθη στο Λος Άντζελες ο αγώνας μεταξύ των Clippers και των Πρωταθλητών Warriors.

Οι φιλοξενούμενοι ηττήθηκαν στην παράταση 121-116, ενώ παρατάχτηκαν χωρίς τον Στεφ Κάρι αλλά με τον Ντρέιμοντ Γκριν στην σύνθεση τους. Το αξιοσημείωτο είναι ότι οι 3 τελευταίες παρατάσεις των Warriors  ήταν στο Staples Center.

Παρότι το δίδυμο Ντουράντ (33 π., 11 ριμπ. 10 ασ.)  Τόμπσον (31 π.) βρέθηκε σε καλή βραδιά δεν μπόρεσε να φανεί αρκετό κόντρα σε μία ομάδα που αξιοποίησε άριστα την δύναμη στη front line που διαθέτει.

Έχοντας σε τρομερή βραδιά τον Χάρελ που σημείωσε 23 πόντους αλλά και τους Γκαλινάρι (14 π.) Γκόρτατ (12 π.) να συμπληρώνουν οι γηπεδούχοι έφτασαν σε μία πολύ καλή νίκη που θα τους δώσει ώθηση για τη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Το στατιστικό που πρέπει όμως να επισημάνουμε και που έκρινε τον νικητή ήταν οι πόντοι που σημειώθηκαν στη ρακέτα. Οι Warriors σημείωσαν 36 έναντι 62 που σκόραραν οι Clippers.

Παρά την ήττα οι Πρωταθλητές παρέμειναν στην πρώτη θέση της Περιφέρειας με ρεκόρ 11-3, ενώ οι Clippers  ανέβηκαν στην 4η θέση με ρεκόρ 8-5.