Τυνησία

Η Τυνησία σημείωσε μία καθοριστική νίκη κόντρα στην Ανγκόλα (86-84), καθώς αυτή έκρινε μία θέση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο που τελικά πήρε η Νιγηρία, ενώ αντίθετα η Νότια Κορέα επικράτησε της Ακτής Ελεφαντοστού (80-71).

Η Τυνησία ξεκίνησε εντυπωσιακά τον αγώνα κόντρα στην Ανγκόλα και κατάφερε στην πρώτη περίοδο να σημειώσει 31 πόντους, αλλά και να δεχθεί 20.

Η ομάδα του Μάριο Πάλμα έχοντας σε εξαιρετική ημέρα, επιθετικά, τους Μάικλ Ρολ (21 π.), Μπεν Ρομντάνε (20 π.) και Σαλάχ Μεϊρί (18 π., 8 κοψίματα), μπόρεσε να ανεβάσει ακόμα πιο ψηλά τη διαφορά (52-37) στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, δείχνοντας ότι θα έχει εύκολο έργο στο δεύτερο μισό του αγώνα.

Ωστόσο, η Ανγκόλα αντέδρασε και με τον Γιανίκ Μορέιρα (21 π.), πρώτο βιολί στην επίθεση, ροκάνισε τη διαφορά. Έτσι, η τρίτη περίοδος έκλεισε μόλις στο +2 (67-65) για την Τυνησία.

Μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο, η Ανγκόλα συνέχισε να πιέζει και επτά λεπτά πριν από τη λήξη της αναμέτρησης πέρασε μπροστά στο σκορ (71-72), ενώ έφτασε και στο +3 (71-74), με λέι απ του Κάρλος Μοράις.

Ωστόσο, η Τυνησία έδειξε ότι έχει τις προσωπικότητες και τα ψυχικά αποθέματα να γυρίσει την αναμέτρηση υπέρ της.

Περίπου πέντε λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα, ο Μεϊρί έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του (75-74) και η Τυνησία, τρέχοντας ένα σερί 8-0 (83-74) έβαλε… ταφόπλακα στα όνειρα των Ανγκολέζων για την κατάκτηση του ”ροζ φύλλου αγώνα”.

Τα δεκάλεπτα: 31-20, 52-37, 67-65, 86-84

Τα στατιστικά των δύο ομάδων:

Ακτή Ελεφαντοστού – Κορέα 71-80: Πρώτη νίκη για την Κορέα με σασπένς

Κορέα

Η Κορέα πήρε νίκη γοήτρου κόντρα στην Ακτή Ελεφαντοστού (80-71), με τις δύο ομάδες να ολοκληρώνουν με αυτόν τον τρόπο τις υποχρεώσεις τους στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Κίνας.

Η Κορέα μπορεί να ξεκίνησε κάπως νωθρά την αναμέτρηση, καθώς προηγήθηκε της Ακτής Ελεφαντοστού με 14-16 στο τέλος της πρώτης περιόδου, αλλά αυτό άλλαξε στη δεύτερη.

Με τον Γκούνα Ρα να κάνει για ακόμη μία φορά ένα αρκετά καλό παιχνίδι (26 π., 16 ριπμ.) η Κορέα σημείωσε 32 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο και ανέβασε την υπέρ της διαφορά στην ανάπαυλα στους 20 (30-50).

Η συνέχεια ήταν η ίδια, με τους Ιβοριανούς να αντιδρούν πολύ αργά όταν πλέον όλα είχαν κριθεί.

Έτσι η Κορέα πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Κίνας, αλλά δεν έχει κάποιο νόημα, μιας και η θέση της Ασίας για απευθείας πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο θα κριθεί ανάμεσα σε Κίνα και Ιράν.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 30-50, 47-66, 71-80