Με μια επική ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο και ένα επιμέρους σκορ 42-9,  η Ιταλία (3-2) λύγισε στην παράταση με σκορ 94-89 το Πουέρτο Ρίκο (2-3) και ολοκλήρωσε με τιμητικό τρόπο τις υποχρεώσεις της στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Κίνας, καταλαμβάνοντας την τρίτη θέση του γκρουπ J.

Οι τρίτοι και τέταρτοι των ομίλων τελειώνουν εδώ τις υποχρεώσεις τους καθώς δεν υπάρχουν αγώνες κατάταξης για τις θέσεις 9-16. Οι τρίτοι κάθε ομίλου (Ιταλία) θα καταλάβουν ανάλογα με τη βαθμολογία τους στις δύο φάσεις, τις θέσεις 9-12 και οι τέταρτοι (Πουέρτο Ρίκο) με το ίδιο κριτήριο τις θέσεις 13-16.

Οι Πορτορικανοί μπήκαν φουριόζοι στην αναμέτρηση, προηγήθηκαν με διψήφια διαφορά πόντων στο δεκάλεπτο (24-13), ενώ ξέφυγαν ακόμα και με 24 πόντους διαφορά λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου (46-22 στο 18′)!

Στο ημίχρονο (σκορ 46-26) τα ριμπάουντ ήταν 30-12 υπέρ των Πορτορικανών, χαρακτηριστικό της διάθεσης των δύο ομάδων στο πρώτο εικοσάλεπτο.

Δείτε δύο εντυπωσιακά καρφώματα από Αμπάς και Φράνκλιν:

Στην τρίτη περίοδο η διαφορά έφτασε ακόμα και στους 26 πόντους (59-33 στο 24′), όμως σε εκείνο το σημείο ο Ρομέο Σακέτι ενεργοποίησε τον εγωισμό των παικτών της “σκουάντρα ατζούρα”, οι οποίοι με ένα επιμέρους σκορ 9-42(!) πήραν το προβάδισμα για πρώτη φορά στο παιχνίδι και έχτισαν και διαφορά (68-75 στο 36′)!

Με την ψυχολογία στα ύψη λόγω της μεγάλης ανατροπής και με την πεντάδα των Μπελινέλι, Γκαλινάρι, Αμπάς, Τεσιτόρι, Φιλόι να έχει… ζεσταθεί για τα καλά οι Ιταλοί έδειχναν να έχουν το πλεονέκτημα, όμως οι μαχητικοί Πορτορικανοί επέστρεψαν και έστειλαν τον αγώνα στην παράταση (83-83)!

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι Ιταλοί πήραν ξανά τα ηνία του ντέρμπι και με κορυφαίους τους Μπελινέλι (27π.), Γκαλινάρι (22π.) έφτασαν στη νίκη γοήτρου.

Τα δεκάλεπτα (Πουέρτο Ρίκο-Ιταλία): 24-13, 46-26, 64-50, 83-83 (κ.δ.), 89-94 (παρ.)