Τυνησία

Η Τυνησία είχε πολύ εύκολο έργο κόντρα στις Φιλιππίνες, καθώς νίκησε με 86-67, ενώ η Κίνα από την άλλη τα βρήκε… σκούρα κόντρα στην Κορέα την οποία νίκησε με 77-73.

Η Τυνήσια αρχικά νίκησε πολύ εύκολα τις Φιλιππίνες, οι οποίες δεν παρουσίασαν αντίσταση και από την πρώτη περίοδο οι Τυνήσιοι κατάφεραν να πάρουν μεγάλη διαφορά της τάξεως των 17 πόντων (27-10).

Η συνέχεια του αγώνα ήταν η ίδια με την Τυνησία να μην αφήνει το πόδι της από το γκάζι και συνέχισε να ανεβάζει την υπέρ της διαφορά.

Οι Φιλιππίνες δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν σε καμία περίπτωση της αναμέτρησης και έτσι γνώρισαν ακόμη μία ήττα, με 86-67.

Κορυφαίος για τους Τυνήσιους ήταν ο Μάικλ Ρολ με 13 πόντους, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα. Για τους ηττημένους καλύτερος ήταν ο Μπαλτς με 24 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 27-10, 46-24, 64-39, 86-67

Τα στατιστικά των δύο ομάδων:

Κίνα – Κορέα 77-73: Δυσκολεύτηκε και νίκησε στα σημεία η Κίνα

Κίνα

Η Κίνα δυσκολεύτηκε πολύ κόντρα στην Κορέα, καθώς από την αρχή της αναμέτρησης οι δύο ομάδες μας έδειξαν ότι θα παρακολουθήσουμε ένα ντέρμπι.

Όλο το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με την Κίνα ωστόσο να κρατά το προβάδισμα της στο ημίχρονο (35-32) και να μπαίνει στην επανάληψη με όρεξη να τρέξει και να κρατήσει χαμηλά τους Κορεάτες.

Από την πλευρά της η Κορέα δεν παρέδωσε τα όπλα και συνέχισε να παλεύει για κάθε μπάλα, αλλά οι λεπτομέρειες ήταν αυτές που καθόρισαν ουσιαστικά τον τελικό νικητή.

Η Κίνα σημείωσε τη δεύτερη νίκη της στο Παγκόσμιο Κύπελλο με το 77-73 επί της Κορέας, έχοντας για κορυφαίο τον Αϊλίν Γκουό με 16 πόντους, ενώ για την Κορέα καλύτερος παίκτης ήταν ο Γκούνα Ρα με 21.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 35-32, 54-52, 77-73.