Η Αργεντινή νίκησε τη Βενεζουέλα με 87-67 στην πρεμιέρα της Β’ φάσης και πήρε “αγκαλιά” και την Πολωνία μαζί της στις οκτώ καλύτερες ομάδες του κόσμου, τελειώνοντας με το “καλημέρα” την υπόθεση πρόκριση στον Ι όμιλο του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Αήττητη από την Α’ φάση, η Αργεντινή σταθερή και σοβαρή, με κορυφαίο τον Γκάμπριελ Ντεκ (25π. με 9/12 σουτ) επιβλήθηκε της Βενεζουέλας, προς τέρψιν και της Πολωνία που νωρίτερα νίκησε τη Ρωσία και περίμενε το συγκεκριμένο αποτέλεσμα για να εξαλειφθεί το τελευταίο σενάριο που έθετε σε αμφισβήτηση τη δική της επιτυχία.

Πλέον Αργεντινή και Πολωνία θα αναμετρηθούν την Κυριακή για την πρωτιά και τον… αντίπαλο στον νοκ άουτ προημιτελικό, που θα έρθει από τον όμιλο Σερβίας, ισπανίας και Ιταλίας!

Η εξέλιξη του αγώνα

Η Βενεζουέλα προσπάθησε να γίνει…  “βαρίδι”στους Αργεντινούς με το δυναμικό της παιχνίδι και πολλή προσπάθεια κυρίως μέσα στο ζωγραφιστό για να αποτρέψει τη δράση της πολύ πιο ποιοτικής Αργεντινής.

Άλλωστε για τους Βενεζουελάνους ήταν do or die παιχνίδι, αφού γνώριζαν ότι μόνο με νίκη θα μείνουν “ζωντανοί” για να διατηρήσουν λίγες ελπίδες πρόκρισης.

allstarbasket.grΌμως η κλάση των Αργεντινών και ειδικά του αγέραστου Λουίς Σκόλα, όπως και του Φακούντο Καμπάτσο αρκούσαν για να έχει η ομάδα του Σέρχιο Ερντάντες προβάδισμα 17-12 στην α’ περίοδο.

Με τη συνδρομή του Γκάμπριελ Ντεκ, που πέτυχε εννέα πόντους στη περίοδο, η Αργεντινή μετέτρεψε το 14-12 του 9:26 σε 27-14 στο 13:00.

Η Βενεζουέλα στερούνταν του επιθετικού ταλέντου και για αυτό το λόγο πήρε μικρό κέρδος από τα 10 επιθετικά ριμπάουντ του ημιχρόνου, τέσσερα εκ των οποίων από τον Νέστορ Κολμενάρες.

Τέλειωσε το ημίχρονο με μόλις 11/35 σουτ και δίχως να εκτελέσει βολή (!), με την Αργεντινή να προηγείται με 38-25.

Ο ρυθμός ανέβηκε στο δεύτερο ημίχρονο, δείχνοντας να ευνοεί την πιο ποιοτική Αργεντινή. Η διαφορά έφτασε στους 18 πόντους (με τον Ντεκ στους 15)  52-34 και τον Καμπάτσο να οδηγεί εκ του ασφαλούς την Εθνική του (12 π.-9 ασίστ ο τελικός απολογισμός του, μέχρι το 63-47 του 30:00. Ο Καρέρα (19π. έως την τρίτη περίοδο) ήταν ο μόνος αποτελεσματικός παίκτης της ομάδας του Φερνάντο Ντουρό.

Με τον Λουίς Σκόλα να γίνεται ο τέταρτος διψήφιος σκόρερ της Αργεντινής, η διαφορά έφτασε στους 20 πόντους με 5:55 για το τέλος, 75-55 και όλα είχαν πάρει το δρόμο τους.

Η τελευταία αγωνιστική απλά θα κρίνει τον πρώτο του ομίλου, μεταξύ Αργεντινής-Πολωνίας, ενώ Βενεζουέλα-Ρωσία θα παίξουν για την καλύτερη δυνατή κατάταξη εν όψει Ολυμπιακών Αγώνων του 2020 στο Τόκιο.

Τα δεκάλεπτα: 17-12, 38-25, 63-47, 87-67.