Ηχηρό… χαστούκι για τη Μπαρτσελόνα από την Ανδόρα, η οποία επικράτησε με 86-84 και την υποχρέωσε στην πρώτη ήττα πρωταθλήματος! Από την άλλη πλευρά, εγχώριες νίκες σημείωσαν η Μακάμπι, εκτός έδρας και η Φενέρμπαχτσε, εντός.

Η απουσία της τελευταίας στιγμής του Κόρι Χίγκινς και οι υπάρχουσες των Πάνγκος και Ερτέλ έκαναν πιο δύσκολη την αποστολή των Καταλανών που προσπαθούν να ”δέσουν”. Ούτε η ψυχολογία από την άνετη νίκη στην Τουρκία επί της Εφές δεν βοήθησε. Τα λάθη ήταν 23, η δημιουργία στις 14 ασίστ έναντι 20 και τα τρίποντα 10-27 (37%).

Ο Μίροτιτς είχε 17 πόντους με 6 λάθη και στο τέλος αποπειράθηκε να ισοφαρίσει το ματς χάνοντας εσκεμμένα την τρίτη βολή του. Ο Ντέιβις πρόσθεσε 14 πόντους, 13 με 6 ασίστ ο Ντιλέινι, ενώ για την αντίπαλο του Προμηθέα, ο Ντιάν σκόραρε 19, με τους Γέλινεκ και Τοντόροβιτς να προσθέτουν από 17 για τη δεύτερη νίκη σε τρία ματς.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 44-40, 62-56, 86-84

Πρεμιέρα με ”διπλό” για τη Μακάμπι του Σφαιρόπουλου

Η Μακάμπι πέρασε πιο δύσκολα σε σχέση με τον Προμηθέα από την έδρα της Μακάμπι Ρισόν με σκορ 81-66 και πρώτο σκόρερ τον Ντένι Αβντίγια με 15 πόντους πριν από τη δεύτερη μάχη και δύσκολη απέναντι στη Ρεάλ Μαδρίτης (10/10, 22:00) στο Τελ Αβίβ. Εκτός δωδεκάδας έμεινε ο Ταρίκ Μπλακ λόγω αργοπορίας στο ραντεβού με την αποστολή.

Δεκάλεπτα: 20-22, 40-41, 49-66, 66-81

Τα highlights από τη νίκη της Μακάμπι Τελ Αβίβ:

Η αντίπαλος του Περιστερίου ”ζόρισε” τη Φενέρμπαχτσε

Η Γκαζιαντέπ έκανε δύσκολη τη ζωή της Φενέρμπαχτσε, όμως η ομάδα των Ζέλικο Ομπράντοβιτς και Κώστα Σλούκα επικράτησε με 84-75, κάνοντας μια συγκεντρωμένη τέταρτη περίοδο και ηγέτη τον Νάντο Ντε Κολό που πέτυχε 21 πόντους. Ο Έλληνας γκαρντ είχε 9 πόντους και 8 ριμπάουντ σε 33 λεπτά. Για την πρώτη αντίπαλο του Περιστερίου, ο Χάγκινς που πέρασε, κάποτε, από τη Χώρα μας, αρίθμησε 20 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 39-41, 60-61, 84-75