Ρεάλ

Η Ρεάλ Μαδρίτης συνεχίζει τη νικηφόρα πορεία της στη Liga Endesa, καθώς επικράτησε της Ουνικάχα Μάλαγα (82-71), ενώ και η Μακάμπι Τελ Αβίβ νίκησε τη Χάποελ Εϊλάτ (97-76) για να προκριθεί στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ισραήλ.

Η Ρεάλ Μαδρίτης δεν φαίνεται να σταματά πουθενά στην Ισπανία, μιας και νίκησε και την Ουνικάχα Μάλαγα, κάνοντας το 8-0 στη Liga Endesa.

Κορυφαίος για την ομάδα του Πάμπλο Λάσο ήταν ο Έντι Ταβάρες με 10 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ κομβικός ήταν και ο Σέρχιο Γιουλ με 13 πόντους.

Επίσης, σημαντική νίκη πέτυχε η Μπανταλόνα, επί της έκπληξης του φετινού πρωταθλήματος και αντίπαλο του ΠΑΟΚ στο BCL, Σαραγόσα με 92-90.

Οι φιλοξενούμενοι έλεγχαν την αναμέτρηση, αλλά η Σαραγόσα αντέδρασε στην τελευταία περίοδο, χωρίς αυτή η αντίδραση να είναι αρκετή για να της χαρίσει τη νίκη.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Κλέμεν Πρέπελιτς με 23 πόντους, ενώ σπουδαία βοήθεια παρείχαν οι Κόνορ Μόργκαν και Άλεν Όμιτς, με 14 πόντους αμφότεροι. Μόνο… 9 ασίστ μοίρασε ο Νίκος Ζήσης που πέτυχε, ακόμα, 5 πόντους σε 21:21.

Επιπλέον, η Μούρθια κατάφερε να πάρει μία δραματική νίκη, καθώς επικράτησε της Βαλένθια με 97-95 στην παράταση.

Ο Ντούμπλιεβιτς (20 π., 9 ρ.) ισοφάρισε για τη Βαλένθια 1:32 πριν από την ολοκλήρωση του παιχνιδιού και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση, μιας και καμία από τις δύο δεν σκόραρε στον χρόνο που υπολειπόταν.

Εκεί, η Μούρθια ήταν πιο ψύχραιμη και πιο σκληρή στην άμυνα της, καθώς ο εξαιρετικός Τζόρνταν Λόιντ (16 π., 6 α.) αστόχησε στο τελευταίο σουτ.

Θετική παρουσία για τους νικητές είχε και ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης, με 8 πόντους, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 22 λεπτά συμμετοχής.

Τέλος, η Μακάμπι Τελ Αβίβ του Γιάννη Σφαιρόπουλου πανηγύρισε την πρόκρισή της στην οκτάδα του Κυπέλλου Ισραήλ, νικώντας την Χάποελ Εϊλάτ με 97-76.

Κορυφαίος για την “ομάδα του λαού” ήταν ο Οθέλο Χάντερ με 17 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ σε έναν ακόμη αγώνα ο Τάιλερ Ντόρσεϊ είχε θετική παρουσία με 13 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.