Την τέταρτη συνεχόμενη νίκη του στη Stoiximan Basket League αλλά πιο εντυπωσιακή από όλες, πέτυχε το Σάββατο το Λαύριο, με 77-60 επί του Ηρακλή στο Ιβανώφειο στην 8η αγωνιστική του Πρωταθλήματος!

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη έκανε καταπληκτική εμφάνιση, έλεγξε τον ρυθμό, έπαιξε σπουδαία άμυνα και για 40 λεπτά ήταν απόλυτη κυρίαρχη στο παρκέ.

Ο Ηρακλής προβλημάτισε και πάλι, επέμεινε σε ανεξήγητα μεγάλο αριθμό τριπόντων, αντί να μπει στην αντίπαλη ρακέτα.

Είναι ενδεικτικό ότι στην πρώτη περίοδο επιχείρησε 12 τρίποντα και… μόλις ένα δίποντο, ενώ στα 40 λεπτά του αγώνα, είχε 10/31 τρίποντα και… 9/19 δίποντα!

Σε όλο το δεύτερο μέρος, όμως, έχανε με διψήφια διαφορά, δεν απείλησε ποτέ το Λαύριο που έφτασε έως το +20 για το εντυπωσιακό τελικό 77-60!

Πλέον το ρεκόρ του Λαυρίου είναι 4-3, από 0-3 στην αρχή, ενώ ο Ηρακλής έχει 4-4.

Κορυφαίος του Λαυρίου ο Τάισον Κάρτερ με 20 πόντους από 4/5 τρίποντα και 9 ριμπάουντ, 12 πέτυχε ο Κόζι, 11 ο Γερομιχαλός και άλλους τόσους ο Έβανς.

Ο Βασίλης Καββαδάς ήταν ο μοναδικός παίκτης της ομάδας του Βαγγέλη Ζιάγκου με διψήφιο αριθμό πόντων, 12.

Ο Σκοτ Σαγκς είχε 9,  8 ο Χάνλαν (6 στο Α’ δεκάλεπτο) με 3/12 σουτ κι 8 (όλους επίσης στο Α’ δεκάλεπτο) ο Μπόουλιν.

Ο προπονητής του Ηρακλή αποδοκιμάστηκε έντονα από λιγοστούς θεατές που ήταν στο Ιβανώφειο.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 34-44, 45-60, 60-77