Την πρώτη εκτός έδρας νίκη του στο Πρωτάθλημα μετά από 18 ήττες και 19 μήνες πέτυχε το Σάββατο ο ΠΑΟΚ με 85-84 επί του Κολοσσού στη Ρόδο για την 8η αγωνιστική της Stoiximan Basket League!

Τον ΠΑΟΚ λύτρωσε ο Έλστον Τέρνερ με το τρίποντο που πέτυχε για το 85-84 με 1,2 δεύτερα για τη λήξη, ενώ στο φινάλε, ο Άρτις ίσα που πρόλαβε να πετάξει την μπάλα για τον Κολοσσό.

Οι γηπεδούχοι φώναξαν για τη φάση στα 6 δεύτερα που μετά από χαμένη βολή του Γκόινς, οι διαιτητές έδωσαν κατοχή στον ΠΑΟΚ, στην επίθεση που είχε ως αποτέλεσμα το τρίποντο του Τέρνερ.

Ο ΠΑΟΚ έχασε διαφορές 17 πόντων, βρέθηκε να χάνει με 82-76, με 2 λεπτά για τη λήξη, αλλά το πιο παραγωγικό παιχνίδι του Μπο Μπιτς (14π., με 4/6 τριπ.) και τα δύο τρίποντα του Τέρνερ, πρώτα για το 82-82 και μετά για το 85-84 τον έσωσαν!

Καντέρ και Γκόινς έχασαν από μια βολή στα 25 τελευταία δευτερόλεπτα.

Ο Τούρκος ήταν κορυφαίος του Κολοσσού με 24 πόντους, ενώ 21 πόντους πέτυχε ο Άντριτς, τους 15 στο δεύτερο ημίχρονο όπου επέστρεψε στον αγώνα η ομάδα του Ηλία Καντζούρη.

Ο Γκόινς πέτυχε 12 από τους 15 πόντους του στο πρώτο ημίχρονο, ενώ ο Άρτις είχε 13 πόντους και 6 ασίστ για τον Κολοσσό.

Ο ΠΑΟΚ είχε περισσότερους παίκτες με πρωταγωνιστικό ρόλο, πέντε διψήφιους σκόρερ (Τέρνερ 16, Μπιτς 14, Γκρίφιν 14, Μήτρου Λονγκ 11, Κονατέ 10) τελείωσε τον αγώνα με 12/18 τρίποντα (!) αλλά τα 16 του λάθη λίγο έλειψε να αποβούν μοιραία, η πλειονότητα εκ των οποίων στο δεύτερο ημίχρονο.

Όμως η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη στάθηκε τυχερή αλλά και ικανή με τα τρίποντα μετά το 82-76 και ειδικά το δεύτερο του Τέρνερ, με το οποίο πέτυχε την πρώτη φετινή εκτός έδρας νίκη της και τρίτη συνολικά σε οκτώ αγώνες.

Ο Κολοσσός έχει πλέον ρεκόρ 2-6.

Τα δεκάλεπτα: 13-21, 37-49, 64-69, 84-85