Μια εβδομάδα έπειτα από τους 35 πόντους επί του Ηρακλή στο Ιβανώφειο, ο Κιθ Λάνγκφορντ πέτυχε 33 πόντους στο Λαύριο και οδήγησε την ΑΕΚ στην 4η νίκη της στην EKO Basket League, με 73-60.

Στην 8η αγωνιστική του Πρωταθλήματος το απόγευμα του Σαββάτου (23/11) απέναντι στην ομάδα-έκπληξη του Λαυρίου Megabolt που μπήκε στο ματς με ρεκόρ 5-2, έναντι του 3-4 της ΑΕΚ, ο Κιθ Λάνγκφορντ συνέχισε με τη φόρα που έχει πάρει τις τελευταίες εβδομάδες!

Πέτυχε 20 πόντους στο πρώτο ημίχρονο (37-26 η ΑΕΚ) και κυρίως της έδωσε τη μεγάλη ώθηση να πάρει το προβάδισμα και να κυριαρχίσει στο παρκέ από τη β’ περίοδο.

Με το σκορ στο 23-23 μετά από 15:34 αγώνα, ο Λάνγκφορντ πέτυχε 12 από τους επόμενους 14 της ομάδας του για να λήξει το ημίχρονο και συνέχισε ζεστός, με άλλους επτά πόντους στη Γ’ περίοδο και 6 στην τελευταία!

Η ουσία είναι ότι με την ασφάλεια του Λάνγκφορντ το Λαύριο δεν μπορούσε να ελπίζει σε κάτι περισσότερο.

Πόσο μάλλον όταν ο Χάρης Γιαννόπουλος… σιγοντάριζε τον Λάνγκφορντ με 4/6 τρίποντα κι  ο Γιόνας Ματσιούλις πέτυχε 10 πόντους, εκ των οποίων δύο τρίποντα στο τελευταίο πεντάλεπτο, που το Λαύριο μείωσε σε 52-59. Εκεί μαζί με τον Γιαννόπουλο, ο Λιθουανός σκόραρε από τα 7.25μ., η ΑΕΚ έφυγε με 68-54 και πήρε τη νίκη με 73-60.

Το Λαύριο είχε 19/54 σουτ, ο Άλμαν πέτυχε 17, τους 9 στην τελευταία περίοδο και 11 πρόσθεσε ο Ντεκόζι με 8 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 12-16, 26-37, 38-50, 60-73