Μιλς Καμπάτσο Σκόλα

Η Αυστραλία συνέτριψε με 97-59 την Αργεντινή και προκρίθηκε στους “4” του Ολυμπιακού Τουρνουά Μπάσκετ Ανδρών, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τις ΗΠΑ στον πρώτο ημιτελικό, νωρίς το πρωί της Πέμπτης (5/8, 07:15).

Στον δεύτερο ημιτελικό, η Γαλλία θα αντιμετωπίσει τη Σλοβενία, το μεσημέρι της Πέμπτης (5/8, 14:00).

Μόνο για ένα ημίχρονο άντεξε η Αργεντινή απέναντι στην Αυστραλία, αλλά γνώρισε βαριά ήττα και αποκλείστηκε, στον τελευταίο αγώνα του Λουίς Σκόλα με τη φανέλα της Εθνικής.

Σκόλα

Η Αργεντινή προηγήθηκε με 22-18 στο πρώτο δεκάλεπτο, όμως η Αυστραλία ολοκλήρωσε το ημίχρονο στο +6 (39-33).

Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 60-48 υπέρ των Boomers, ενώ ένα σερί 19-0 στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου (79-48 στο 35′) έκρινε τον νικητή του αγώνα πολύ νωρίς (τελικό σκορ 97-59).

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Πάτι Μιλς (18π.), Ματίς Θάιμπουλ (12π.), Τζοκ Λόντεϊλ (12π., 7ρ., 5ασ.), Τζο Ινγκλς (11π., 7ασ.) και Νικ Κέι (10π., 10ρ.), ενώ από τους ηττημένους προσπάθησαν στο πρώτο ημίχρονο οι Νίκο Λαπροβίτολα (16π.) και Γκάμπριελ Ντεκ (12π., 10ρ.).

Ο Λουίς Σκόλα πέτυχε 7 πόντους με 3/10 σουτ και αποχώρησε μέσα σε καθολική αποθέωση και standing ovation από όσους ήταν στο γήπεδο!

Τα δεκάλεπτα με πρώτη την Αυστραλία: 18-22, 39-33, 60-48, 97-59.

Η στατιστική της αναμέτρησης

Τόκιο 2020: Η Γαλλία 84-75 την Ιταλία, παίζει ημιτελικό με τη Σλοβενία (pics&vids)

Τόκιο 2020: Ο Ντουράντ έστειλε στους “4” τις ΗΠΑ, 95-81 την Ισπανία (pics&vids)

Τόκιο 2020: Άνετα στους “4” η Σλοβενία του Ντόντσιτς, 94-70 τη Γερμανία (pics&vid)

Ολυμπιακοί Αγώνες: Το πανόραμα του Τουρνουά Μπάσκετ Ανδρών