Μετά από ένα συναρπαστικό ματς που κρίθηκε στην παράταση, η Γαλλία λύγισε την Τουρκία με 87-86 στη Mercedes Benz Arena του Βερολίνου, στον πρώτο νοκ άουτ αγώνα της φάσης των “16” του EuroBasket 2022.

Οι Γάλλοι θα παίξουν στον προημιτελικό της Τετάρτης (14/9) με το νικητή του ζευγαριού Σερβία-Ιταλία που αναμετρώνται την Κυριακή (11/9, 19:00).

Ο… γκρινιάρης Εργκίν Αταμάν δεν είχε στη διάθεσή του τον τραυματία Σέιν Λάρκιν που αναμένεται να μείνει εκτός δράσης για περίπου δύο μήνες.

Αντίθετα, ο αμφίβολος πριν τον αγώνα, Γκέρσον Γιαμπουσέλε, ήταν στην αρχική πεντάδα του Βενσάν Κολέ.

Κορυφαίος της Γαλλίας ήταν ο Ρούντι Γκομπέρ (20π., 17ρ.), ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Τόμας Ερτέλ (13π., 7ασ., 4ρ.), και Εβάν Φουρνιέ (13π., 6ρ.).

Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Μπουγκραχάν Τουντσέρ (22π. με 6/10 τρίποντα) που θύμισε… Λάρκιν, μοιραίος ήταν ο Φουρκάν Κορκμάζ (18π.) και θετικός ο Σερτάτς Σανλί (12π., 7ρ.). Σε μέτρια βραδιά βρέθηκαν οι άλλοι δύο NBAers της Τουρκίας, Τσεντί Οσμάν (11π. με 3/10 σουτ και δύο χαμένες βολές στο τέλος της κανονικής διάρκειας) και Αλπερέν Σενγκούν (8π.).

Η Τουρκία ήταν πολύ άστοχη (1/9 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο) και η Γαλλία προηγήθηκε με διψήφια διαφορά (18-8) λίγο πριν το τέλος της πρώτης περιόδου.

Η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 16 πόντους στα μέσα της δεύτερης περιόδου (31-15 στο 14′), αφού μέχρι εκείνο το σημείο η Τουρκία δεν είχε δημιουργία, αλλά ούτε και σκορ από την περιφέρεια.

Τρία συνεχόμενα τρίποντα, δύο από τον Τουντσέρ και ένα από τον Οσμάν, σε συνδυασμό με τα συνεχόμενα λάθη των Γάλλων (χειρότερη ομάδα στο τουρνουά με +16 λάθη ανά αγώνα), μείωσαν τη διαφορά στους 5 (40-35) και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 43-35.

Το παιχνίδι ήρθε… τούμπα στην τρίτη περίοδο με τη Γαλλία να φτάνει τα 15 λάθη και την Τουρκία να προηγείται με 57-49, με έναν “καυτό” Τουντσέρ που έφτασε τα 6/6 τρίποντα και τους 20 πόντους!

Το επιμέρους σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν 22-6 για την Τουρκία, που έτρεξε ένα σερί 19-0, από το 38-49, στο 57-49!

Το ρεσιτάλ του Τουντσέρ στο τρίτο δεκάλεπτο:

Το δραματικό τελευταίο δεκάλεπτο:

Υπό το βλέμμα του Λούκα Ντόντσιτς, η Γαλλία μείωσε στον πόντο με ένα σερί 7-0 (57-56 στο 32′) και το ματς έγινε ξανά ντέρμπι!

Το “θρίλερ” συνεχίστηκε μέχρι το τέλος και ο Φουρνιέ έδωσε το προβάδισμα στη Γαλλία μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό (72-73). Ο Κορκμάζ έβαλε 3/3 βολές στα 44.9” (75-73), ο Φουρνιέ πάτησε γραμμή στα 24.8”, ο Κορκμάζ έβαλε 2/2 βολές (77-73) και ο Ερτέλ μείωσε με λέι απ (77-75).

Ο Λουβαβού-Καμπαρό έκανε αντιαθλητικό φάουλ στον Οσμάν που έχασε τις δύο βολές και στη συνέχεια η Τουρκία έκανε λάθος!

Στην τελευταία επίθεση της Γαλλίας, ο Φουρνιέ αστόχησε σε δίποντο, όμως ο Γκομπέρ έκανε το φόλοου κάρφωμα και ισοφάρισε 77-77 στα 2.7”!

Ο Τουντσέρ αστόχησε σε τρίποντο (έφτασε τα 6/10, από 6/6) και ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση!

Στο έξτρα πεντάλεπτο η ματσάρα συνεχίστηκε μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο, ο κυρίαρχος Γκομπέρ έχασε δύο βολές στα 13”, όμως ο Τάρπεϊ έκλεψε την μπάλα από τον Κορκμάζ και η Γαλλία προκρίθηκε στους “8”, με το τελικό 87-86!

Τα δεκάλεπτα με πρώτη την Τουρκία: 11-18, 35-43, 57-49, 77-77 (κ.α.), 86-87 (παρ.)