Μετά την ήττα από τον Ολυμπιακό με 82-71 ο τεχνικός της Μπάγερν Μονάχου, Αντρέα Τρινκιέρι, αναφέρθηκε στο καταστροφικό, κατά τον ίδιο πρώτο δεκάλεπτο.

Αναλυτικά όσα δήλωσε ο Αντρέα Τρινκιέρι:

“Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό. Η πρώτη περίοδος μας κόστισε το παιχνίδι. Είχαμε πολύ κακή προσέγγιση, δεν κάναμε τίποτα σωστά. Ήμασταν νωθροί σε άμυνα και επίθεση.

Παλέψαμε στο δεύτερο δεκάλεπτο, είχαμε καλύτερο δεύτερο ημίχρονο, μειώσαμε στους 4 και με το μομέντουμ σε εμάς και την μπάλα στα χέρια μας και κάναμε κάποια λάθη. Κάναμε 25 φάουλ και ο Ολυμπιακός μόνο 16 και σούταρε 22 βολές. Είναι κάτι που πρέπει να βελτιώσουμε. Λέω στους παίκτες μου πού δεν πρέπει να κάνουμε φάουλ. Παίξαμε καλά στο δεύτερο ημίχρονο. Μπορούμε να δούμε μόνο άσχημα πράγματα, αλλά υπήρξαν και θετικά στο παιχνίδι”.

Για το αν είναι ικανοποιημένος από την εικόνα της ομάδας του: Θα έλεγα ότι είμαι ικανοποιημένος, γιατί είχαμε κακή αρχή κόντρα σε μια ομάδα που μπορεί να σκοτώσει τον αντίπαλο, αλλά εμείς επιστρέψαμε. Βλέποντας πώς επιστρέψαμε στο παιχνίδι υπάρχουν θετικά πράγματα”.