Στη σημασία των τεσσάρων εκτός έδρας νικών που έχει πετύχει σε ισάριθμους αγώνες ο Ολυμπιακός, στάθηκε ο προπονητής του, Γιώργος Μπαρτζώκας μετά το 82-71 επί της Μπάγερν Μονάχου στο Μόναχο το βράδι της Πέμπτης.

“Είχαμε το προβάδισμα σε όλο το παιχνίδι, αλλά περιμέναμε πως η Μπάγερν θα κάνει το come back” είπε αρχικά ο Μπαρτζώκας.

“Εκμεταλλεύτηκε το κακό μας δεύτερο δεκάλεπτο, στο οποίο της επιτρέψαμε να κάνει πολλά πράγματα λόγω της κακής μας άμυνας. Είχαν επτά επιθετικά ριμπάουντ και μείωσαν στο σκορ στο ημίχρονο στους έξι πόντους.

Όμως, η αρχική μας 5άδα σκόραρε 27 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο και αυτό ήταν πολύ σημαντικό στο να ελέγξουμε ξανά το παιχνίδι.

Μετά προσπαθήσαμε να ματσάρουμε την ενέργεια της Μπάγερν και να αποφύγουμε να δεχτούμε κάποια τρίποντα που επιχείρησαν. Τελικά καταφέραμε να πάρουμε τη νίκη, η οποία είναι πολύ σημαντική, γιατί ήταν η τέταρτη νίκη σε ισάριθμους εκτός έδρας αγώνες στην Ευρωλίγκα.

Αυτό είναι πολύ σημαντικό, δεδομένου ότι όλες οι ομάδες έχουμε αντιμετωπίσει είναι σπουδαίες.