Κολοσσός -΄Άρης

Πολύ μεγάλη νίκη με 72-61 στη Ρόδο πήρε ο Άρης επί του Κολοσσού το απόγευμα του Σαββάτου (10/11) για την 5η αγωνιστική της Betshop Basket League.

Σε ένα κλειστό και νευρικό ματς σχεδόν σε όλη του τη διάρκεια, τα μακρινά σουτ έμελλε να παίξουν τον καθοριστικό ρόλο.

Με τις δύο ομάδες να επιδίδονται για 36 λεπτά σε διαγωνισμό άστοχων τριπόντων στο “Βενετόκλειο” ο Άρης βρήκε τρία συνεχόμενα, δύο από τον Δημήτρη Φλιώνη κι ένα από τον Γκάρι Μπελ για να ξεφύγει στο τέλος και με τη συνδρομή του Διαμαντή Σλαφτσάκη να φτάσει στη δεύτερη νίκη του στο Πρωτάθλημα!

Ο Κολοσσός Ρόδου έκανε τη διαφορά στη δεύτερη περίοδο αφού σε όλο το πρώτο, νευρικό δεκάλεπτο, οι ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (16-15).

Με τον Άσκα σε πρώτο ρόλο και τον νεοαποκτηθή Πίνκστον να συμβάλλει, η ομάδα του Νίκου Βετούλα έχτισε νωρίς διαφορά 8 πόντων, 24-16 με τον Άρη να μην βρίσκει καλάθι για σχεδόν το μισό β’ δεκάλεπτο! Με καλάθι του Ντιγκς στην εκπνοή, οι Ροδίτες προηγήθηκαν με 34-26 στο ημίχρονο.

Το πρώτο ημίχρονο χαρακτηρίστηκε από την αστοχία των δύο ομάδων απο την περίμετρο, αφού ο μεν Κολοσσός τελείωσε με 1/10 τρίποντα, ο δε Άρης με 1/9!

Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +10 στις αρχές της τρίτης περιόδου, με 41-31 από από εκείνο το σημείο ο αγώνας άλλαξε. Ο Άρης στοχευμένα έμπαινε στην αντίπαλη ρακέτα, έπαιξε με τον Κάιζερ, ενώ ταυτόχρονα ο Λάκι Τζόουνς σκόραρε με συνέπεια και πίεσε με τη σειρά του στην άμυνα, ρισκάροντας το μακρινό σουτ του Κολοσσού αλλά δικαιώθηκε.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν απελπιστικά άστοχοι από τα 6.75μ. (έφτασαν 2/17 στη λήξη της τρίτης περιόδου) κι ο Άρης προσπέρασε για πρώτη φορά με το τρίποντο του Σλαφτσάκη στα 15”, με 47-45. Ήταν μόλις το δεύτερο εύστοχο τρίποντο του Άρη σε 13 προσπάθειες!

Τελικά ο Άσκα ισοφάρησε 47-47 στο δεκάλεπτο, από επιπόλαιο φάουλ που του έκανε ο Μπελ, στέλνοντάς τον στις βολές.

Ότι δεν έβρισκε σχεδόν σε όλον τον αγώνα ο Άρης -όπως κ ιο Κολοσσός- το βρήκε στα 4 τελευταία λεπτά. Από εκεί που είχε φτάσει στα 3/18 τρίποντα, ο Άρης έβαλε 3/3 σε ισάριθμες επιθέσεις με τους Φλιώνη και Μπελ και το εις βάρος του 57-55 έγινε 60-64 με 2:16 για τη λήξη για να φτάσει και στο +6 με το φόλοου κάρφωμα του ΜακΓκι (66-60) με 1:37!

Ο εξαιρετικός Διαμαντής Σλαφτσάκης υπέγραψε τη νίκη του Άρη όταν στα 52 δεύτερα σκόραρε στη λήξη χρόνου επίθεσης για το 68-61 και στη συνέχεια με κάρφωμα και φάουλ που κέρδισε έκανε το 72-61 στα 24 δεύτερα για τη λήξη!

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 34-26, 47-47, 61-72

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ H HOTELS (Βετούλας): Γκιμπς 8, Μπράουνινγκ 9 (1), Ντουρέν 5, Άσκα 11, Γεωργαλής, Ντιγκς 8, Μπιλής, Αγγελάκος, Γεωργάκης,  Μαυροειδής 13, Παπαδάκης 1, Πίνκστον 6,

ΑΡΗΣ (Αγγέλου): Τζόουνς 14 (1), Κάιζερ 10, Βεργίνης, Μποχωρίδης 8, Φλιώνης 9 (2), Μπελ 9 (1), Νταλό 3, Χρηστίδης, Σλαφτσάκης 9 (1), ΜακΓκι 5, Χάρις 5 (1), Αγγέλου.

Αγγέλου : Κάθε πράγμα στον καιρό του και το μπάσκετ… την Άνοιξη !