Μπούντουτσνοστ

Η Μπούντουτσνοστ σημείωσε την τρίτη συνεχόμενη νίκη της στη Euroleague, επί της Γκραν Κανάρια στο Μαυροβούνιο με 75-70, το βράδυ της Παρασκευής, για την 20ή αγωνιστική της διοργάνωσης!

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τις δύο ομάδες, καθώς έμειναν χωρίς σκορ για 1:30 λεπτά.

Αυτό, ωστόσο, ίσως και να έκανε καλό τόσο στους γηπεδούχους, όσο και στους φιλοξενούμενους, μιας και στα επόμενα 8 λεπτά μάς χάρισαν ένα πόλυ ωραίο πρώτο δεκάλεπτο.

Με τον Νόρις Κόουλ να κάνει ένα εκπληκτικό πρώτο δεκάλεπτο με 13 πόντους, η Μπούντουτσνοστ προηγήθηκε ακόμα και με 6 πόντους (21-15) αλλά η Γκραν Κανάρια αντέδρασε άμεσα και μείωσε στους τρεις (27-24) στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Κόουλ

Η συνέχεια δεν ήταν η ίδια για την ομάδα του Γιασμίν Ρέπεσα, καθώς η Γκραν Κανάρια αρχικά πήγε το σκορ σε 29-29 και με δίποντο του Πασέτσινκς πέρασε μπροστά για πρώτη φορά στον αγώνα με 31-29.

Το τέλος του πρώτου μισού βρήκε την ομάδα του Βίκτορ Γκαρσία να είναι μπροστά στο σκορ με το ευάλωτο +2 (38-36) και τους γηπεδούχους να ψάχνουν ένα τρόπο να διασπάσουν την πολύ καλή τους άμυνα.

Στην επανάληψη η Γκραν Κανάρια μπήκε πολύ πιο δυνατά από την Μπούντουτσνοστ και κατάφερε μέσα σε τέσσερα λεπτά να ανεβάσει τη διαφορά στο +4 υπέρ της (45-41). Από αυτό το σημείο και έπειτα ο αγώνας πήρε μία άγρια τροπή με τις δύο ομάδες να μένουν κοντά η μία στην άλλη και να μην μπορεί κάποια να πάρει μεγάλη διαφορά.

Μπιτάτζε

Με τον Γκόκγα Μπιτάτζε να κυριαρχεί κάτω από τα δύο καλάθια (7 ριμπάουντ-3 block) η Μπούντουτσνοστ πήγε τη διαφορά στο +5 (57-52), 2:30 πριν από την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου, αλλά η Γκραν Κανάρια έμεινε μέσα στη διεκδίκηση του αγώνα, με την κόρνα της λήξης να βρίσκει τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ με 61-57.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Μπούντουτσνοστ συνέχισε να ηγείται της αναμέτρησης, με τον Μπιτάτζε και τον Κόουλ να την οδηγούν… εκ του ασφαλούς. Ο Γεωργιανός σέντερ με δύο εύστοχες βολές του ανέβασε τη διαφορά στους 10 πόντους (73-63) 2:22 πριν από τη λήξη του αγώνα.

Αυτή ήταν και η “ταφόπλακα” στα όνειρα της Γκραν Κανάρια να γυρίσει το παιχνίδι, καθώς οι Μαυροβούνιοι έπαιξαν εκπληκτική άμυνα στα τελευταία 2 λεπτά της αναμέτρησης.

Τελικά οι γηπεδούσχοι πήραν το ροζ φύλλο αγώνα με 75-70, βελτιώνοντας το ρεκόρ τους σε 6-14 και έπιασαν στη βαθμολογία την Γκραν Κανάρια στο ίδιο ρεκόρ, μετά από 20 αγωνιστικές.

Τα δεκάλεπτα: 27-24, 36-38, 61-57, 75-70