Το Περιστέρι νίκησε την Κυριακή τον Παναθηναϊκό με 96-89 και τερμάτισε στην τρίτη θέση της κανονικής περιόδου.

Στα playoffs της Basket League, θα αντιμετωπίσει με πλεονέκτημα έδρας την ΑΕΚ, μια ομάδα όμως, που το έχει κερδίσει δύο φορές φέτος!

Η ΑΕΚ τερμάτισε έκτη.

Ο Παναθηναϊκός ήταν δεδομένα δεύτερος και στα playoffs θα αντιμετωπίσει τον Κολοσσό Ρόδου.

Για την ομάδα του Χρήστου Σερέλη, ήταν η έκτη ήττα φέτος στην κανονική περίοδο!

To Περιστέρι αιφνιδίασε με την ενέργειά του τον Παναθηναϊκό στην εκκίνηση αφού προηγήθηκε με 10-0 μετά από 3:13 αγώνα.

Ο Παναθηναϊκός έδειξε σημάδια αντίδρασης με το δικό του 9-0 σερί, μετά το αρχικό 12-2 σκορ αλλά έμεινε χαμηλά επιθετικά, με 21-15 σκορ δεκαλέπτου.

Η ομάδα του Σερέλη είχε 4/17 σουτ στο πρώτο δεκάλεπτο και έπρεπε να περάσει στο παρκέ ο Αρτούρας Γκουντάιτις, ώστε οι “πράσινοι” να χτυπήσουν στην αντίπαλη ρακέτα.

Ο Λιθουανός πέτυχε 9 πόντους στη β’ περίοδο για να προηγηθεί ο Παναθηναϊκός με 28-23.

Όμως ο άλλοτε παίκτης του και νυν του Περιστερίου Μάρκους Ντένμον, είχε βρει ρυθμό και τελείωσε το ημίχρονο με 15 πόντους, ενώ ο Ϊαν Χάμερ πρόσφερε πολύτιμες λύσεις με σκορ, ριμπάουντ.

Για αυτό το Περιστέρι έκανε σερί 7-0 στα τελευταία 1:24 του δεύτερου δεκαλέπτου, με τρίποντο του Μωραΐτη στο τέλος, για να προσπεράσει ξανά 42-39.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε στην τρίτη περίοδο, με τον Σιλβέιν Φρανσίσκο να αναλαμβάνει δράση για τους γηπεδούχους και τον Πάρις Λι για τους φιλοξενούμενους. Ο μεν Γάλλος του Περιστερίου πέτυχε 7 πόντους σε αυτό το διάστημα, ο δε Αμερικανός 16 για τους “πράσινους” στην τρίτη περίοδο. Πάλι όμως η ομάδα του Σπανούλη έκλεισε καλύτερα την περίοδο, αφού με 9-0 προηγήθηκε 65-60, πριν μειώσει ο Γκριγκόνις στο 65-62 των 30 λεπτών.

Φρανσίσκο και Χάμερ ηγήθηκαν της ομάδας τους που έκανε πολύ καλή εμφάνιση και στην τελευταία περίοδο. Ομαδικό μπάσκετ, σωστές επιλογές, καλή κυκλοφορία οπότε και ψηλά ποσοστά ευστοχίας, που επέτρεψαν στους γηπεδούχους να δείξουν κυρίαρχοι!

Από νωρίς ξέφυγαν σε διψήφια διαφορά, 75-65, την οποία συντηρούσαν σταθερά, έως και το τρίποντο του Κασελάκη για το 84-74 με τέσσερα λεπτά για το τέλος.

Ο Παναθηναϊκός είχε μεγάλες αμυντικές αδυναμίες, δεν μπορούσε να ανακόψει το ρυθμό των γηπεδούχων.

Μέσα σε πανηγυρική ατμόσφαιρα, το Περιστέρι πανηγύρισε τη νίκη που του χάρισε την τρίτη θέση, προβληματίζοντας τον Παναθηναϊκό πριν μπει στα playoffs, ως δεύτερος.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 42-39, 65-62, 96-89