Στους “8” του  Eurobasket 2022 πέρασε το Σάββατο η Γερμανία που νίκησε στο Βερολίνο με 85-79 το Μαυροβούνιο και την Τρίτη θα παίξει προημιτελικό με τον νικητή του Ελλάδα-Τσεχία.

Είναι η δεύτερη συνεχόμενη παρουσία της Γερμανίας στην οκτάδα, έπειτα από εκείνη το 2017, όπου είχε αποκλείσει τη Γαλλία στους “16” για να χάσει στον προημιτελικό από την Ισπανία με 84-72.

Οι Γερμανοί που έχασε με διάστρεμμα τον Φραντς Βάγκνερ στο 28:30, τρόμαξαν στο τέλος, αφού κόλλησαν σε άμυνα ζώνης (κυρίως 2-1-2 με τον Ντούμπλιεβιτς στο κέντρο) και ο Κέντρικ Πέρι έκανε το παιχνίδι της ζωής του, για να μειώσει το Μαυροβούνιο στους 3 από το… -27!

Με 5/5 βολές, όμως, η ομάδα του Χέρμπερτ ξέφυγε με οκτώ πόντους (85-77) στα 23” και πήρε τη νίκη-πρόκριση.

Από την αρχή του αγώνα η Γερμανία έδειξε τη διάθεση να επιβληθεί και μολονότι σούταρε εξίσου άσχημα με τους Μαυροβούνιους, πάτησε το “γκάζι” στο τέλος της πρώτης περιόδου και το 11-10 έγινε 19-10.

Βάγκνερ, Λο, Σρέντερ έδιναν το ρυθμό κι η καλή άμυνα των παικτών του Χέρμπερτ έπαιζε το δικό της ρόλο στην πίσω πλευρά του γηπέδου. Έφτασαν στο +19 35-16 στα μισά του δεύτερου δεκαλέπτου και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο με double score 48-24!

Το Μαυροβούνιο ήταν απογοήτευση στο πρώτο μισό του αγώνα, είχε 10/29 σουτ και 8 λάθη, έχασε κατά κράτος τα ριμπάουντ και δεν έδειξε σε κανένα σημείο τις λιγοστές αρετές που το οδήγησαν στους “16”.

Με 10 πόντους του Ντούμπλιεβιτς στη Γ’ περίοδο, λίγη χαλαρότητα των Γερμανών και κάποια παραπάνω λάθη (5) οι Μαυροβούνιοι έκαναν 13-0 σερί στην αρχή της τρίτης περιόδου κι από το -27, 51-24 στο 21′ μείωσαν 53-37 στο 24′.

Με Σρέντερ και Βάγκνερ η Γερμανία αντέδρασε, αλλά στο τέλος του δεκαλέπτου, είχε δεχτεί περισσότερους πόντους (26) από όσους σε όλο το πρώτο ημίχρονο (24), με τη διαφορά να είναι στους 17, 67-50.

Ο Βάγκνερ πήγε στον πάγκο και δεν επέστρεψε ξανά με σχεδόν 1,5 λεπτό για τα 30′ αφού υπέστηε διάστρεμμα όταν μετά από σουτ προσγειώθηκε στο πόδι του Μιχάιλοβιτς.

Προφανώς αργότερα θα υπάρχει ενημέρωση από τους Γερμανούς για την κατάστασή του ενόψει του προημιτελικού.

Ο σταθερός Κέντρικ Πέρι έβαλε ακόμα πιο δύσκολα στους γηπεδούχους, όταν στα 8:34 για τη λήξη μείωσε σε μονοψήφια διαφορά (67-58) για πρώτη φορά μετά από την Α’ περίοδο!

O πρώτην παίκτης του Παναθηναϊκού, πέτυχε 11 συνεχόμενους πόντους σε τρία λεπτά και μείωσε σε 69-64 για την ομάδα του Μαυροβουνίου που αίφνης είχε μπει ξανά στο παιχνίδι, χάρη και στην άμυνα ζώνης της.

Σρέντερ και Λο διατήρησαν το προβάδισμα των Γερμανών μέχρι το 80-73 στο τελευταίο λεπτό, όταν ο Ντούμπλιεβιτς κέρδισε το φάουλ για τις δύο βολές με τις οποίες μείωσε στο 80-75 στα 52” .

Ο Μιχάιλοβιτς μείωσε 80-77 μετά από λάθος του Σρέντερ (κλέψιμο του Σιμόνοβιτς) στα 26”, αλλά ο Πέρι βιάστηκε να κάνει φάουλ στον Μάοντο Λο, με τους διαιτητές να το αναβαθμίζουν σε αντιαθλητικό σε μια καθοριστική απόφαση για την τύχη του αγώνα!

Ο Λο έκανε το 82-77 με 2/2 βολές στα 24”, κι ακολούθησαν 3/3 του Σρέντερ μετά κι από τεχνική ποινή στον πάγκο του Μαυροβουνίου, για το 85-77 στα 23”.

Ο Ντένις Σρέντερ πέτυχε 22 πόντους και είχε 8 ασίστ αλλά και 5 λάθη, από 14 πέτυχαν Βάγκνερ και Λο για τους νικητές.

O Πέρι τελείωσε με 25 πόντους από 5/10 τρίποντα, τους 14 εκ των οποίων πέτυχε στην τελευταία περίοδο, ενώ ο Ντούμπλιεβιτς είχε 22, με τους 16 στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Σιμόνοβιτς έφτασε στους 13 και ο Μιχάιλοβιτς στους 12.

Τα δεκάλεπτα: 19-10, 48-24, 67-50, 85-79