Τεράστια νίκη με 78-76 επί της Σερβίας πέτυχε η Ιταλία την Παρασκευή στη Μανίλα, στην πρεμιέρα της Β’ φάσης του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

‘Εβαλε έτσι “φωτιά” στον Ι όμιλο, φτάνοντας στο 3-1 κι υποχρεώνοντας τους Σέρβους (3-1) στην πρώτη τους ήττα στη διοργάνωση.

Κυρίως απέφυγε τον πρόωρο αποκλεισμό καθώς εάν έχανε, έμενε εκτός οκτάδας.

Όμως η ομάδα του Τζιανμάρκο Ποτσέκο έχει πάρει τον αέρα των Σέρβων κι αυτή ήταν η τέταρτη σερί νίκη της επί εκείνης του Σβέτισλαβ Πέσιτς!

Ενώ τη νίκησε στις 9 Αυγούστου στο ΟΑΚΑ για το Τουρνουά Ακρόπολις, με 89-88, της έκανε τεράστιες ζημιές στις δύο προηγούμενες διοργανώσεις:

-Στο περσινό Ευρωμπάσκετ, όπου η Ιταλία νίκησε με 94-86 στο Βερολίνο στον νοκ άουτ αγώνα των “16” για να προκριθεί στους “8”.

-Στο Προολυμπιακό Τουρνουά του Βελιγραδίου, το 2021, νικώντας 102-95 στον τελικό-πρόκρισης στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο!

Ο Σιμόνε Φοντέκιο ήταν μακράν ο κορυφαίος των Ιταλών με 30 πόντους και 7 ριμπάουντ, έχοντας 9/11 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6/8 βολές.

Μαζί με τον Ντατόμε πέτυχαν και τους 19 πόντους (11-8) της Ιταλίας στη μεγάλη της επιστροφή στην τρίτη περίοδο, όταν από το -16 (60-44) μείωσε στα 30′ 62-59, προσπέρασε 64-65 κι έφυγε με πέντε πόντους, 69-74 στην τελευταία περίοδο.

Η Σερβία μείωσε 76-78 στα 28” με βολές του Μπογκντάνοβιτς, ο Φοντέκιο έχασε το τελευταίο σουτ της Ιταλίας, αλλά τον μιμήθηκε ο Γιόβιτς στην απόπειρα για τρίποντο από τα δέκα μέτρα στην εκπνοή!

Ο Μάρκο Σπίσου πέτυχε 14 πόντους και ο Ντατόμε 10, συνεχόμενους μάλιστα, με 8 σερί στο τέλος της Γ’ περιόδου και το πρώτο καλάθι της ομάδας του στη Δ’!

Ο Νίκολα Μιλουτίνοβ είχε 14 πόντους-12 ριμπάουντ- 3 blocks, ο Μπογκντάνοβιτς 18 πόντους αλλά με 1/13 τρίποντα (!!!) ενώ 15 πόντους πέτυχε ο Ντόμπριτς.

Oι Σέρβοι είχαν 7/31 τρίποντα, έναντι 11/21 των Ιταλών, που είχαν 9/13 από το ημίχρονο!

Η Σερβία, παίζει την Κυριακή με τη Δομινικανή Δημοκρατία (3-0) του Καρλ Άντονι Τάουνς, ενώ η Ιταλία με το Πουέρτο Ρίκο (2-1).

Στις 15:00 σήμερα παίζουν Δομινικανή Δημοκρατία – Πουέρτο Ρίκο, σε έναν όμιλο που έγινε άνω-κάτω μετά τη νίκη των Ιταλών!

Από κάθε όμιλο της Β’ φάσης προκρίνονται στα προημιτελικά οι δύο πρώτοι.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 42-40, 62-59, 76-78