ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Ερυθρός Αστέρας

Έπειτα από ένα ανατρεπτικό τέταρτο δεκάλεπτο, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας των σημαντικών απουσιών επικράτησε 78-76 του Ερυθρού Αστέρα.

Παρά τις σημαντικές απουσίες στους ψηλούς (Σενγκέλια εκτός για τουλάχιστον δύο μήνες, Μιλουτίνοφ νοκ-άουτ για άγνωστο διάστημα), η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη κατάφερε να πάρει τη νίκη.

Με Μπολομπόι και Φόιγκτμαν μοναδικές λύσεις στη ρακέτα, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έφτασε στην τρίτη επικράτηση σε τέσσερις αναμετρήσεις.

Ο αγώνας

Οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο σε θέση οδηγού με 21-17.

Ο Όγκνιεν Ντόμπριτς είχε μπει καλά με 8 πόντους, εκ των οποίων 3/3 δίποντα.

Η ΤΣΣΚΑ κατάφερε να προσπεράσει 01:20 πριν από το τέλος του δευτέρου δεκαλέπτου, με τρίποντο του Γουίλ Κλάιμπερν.

Με το ίδιο νόμισμα απάντησε σε “νεκρό” χρόνο ο Νέιτ Γουόλτερς, διαμορφώνοντας το 42-42 του πρώτου ημιχρόνου.

O Ερυθρός Αστέρας είχε τον τρόπο να διατηρείται μπροστά καθ’ όλη τη διάρκεια της τρίτης περιόδου.

Στην εκπνοή, πάντως, ο Αλεξέι Σβεντ μετατράπηκε σε… Γουόλτερς, υπό την έννοια ότι ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων.

Με το 57-57 να προμηνύει ντέρμπι μπήκαν οι δύο ομάδες στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Ο Γουίλ Κλάιμπερν έκανε την αρχή με τρίποντο και στο ξεκίνημα η ΤΣΣΚΑ έδειχνε να πατάει καλύτερα.

Το 67-59 του καταλυτικού Κλάιμπερν, πάντως, μετατράπηκε σε 69-71.

Η ρώσικη ρουλέτα καλά κρατούσε, ώσπου η μπίλια έκατσε στους… Ρώσους.

Με σερί 9-0, η σεμνή τελετή έλαβε τέλος υπέρ της ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Το ανατρεπτικό αυτό ματς ολοκληρώθηκε με σκορ 78-76, χάρη σε ένα τρίποντο του Νίκολα Κάλινιτς από το… υπερπέραν.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 42-42, 57-57, 78-76