Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ έκανε ρεκόρ καριέρας με 32 πόντους από 7/10 τρίποντα αλλά ο Γουίλ Κλάιμπερν δεν τον άφησε να χαρεί τη super βραδιά του και οδήγησε την ΤΣΣΚΑ Μόσχας (4-1) σε νίκη με 88-82 επί του Ολυμπιακού (3-2).

Ο Αμερικακανός φόργουορντ ήταν ο ηγέτης της ομάδας του Δημήτρη Ιτούδη με 29 πόντους, χτύπησε στα κρίσιμα σημεία και μαζί με τους Λούντμπεργκ-Μπόλομπι (από 16 πόντους) έδειξαν ότι αυτά τα ντέρμπι θέλουν κι άλλους πρωταγωνιστές.

Αντιθέτως, ο Ολυμπιακός είχε μόνο έναν στο πλευρό του Ντόρσεϊ, τον Ζαν Σαρλ κι αυτόν στα τελευταία 15:42 του αγώνα, όπου έπαιξε συνεχόμενα.

Ο Γάλλος είχε 11 πόντους με 4/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο συν 6 ριμπάουντ, 2 blocks αλλά δεν βρέθηκε ο τρίτος πόλος επιθετικά και σε συνδυασμό με την αδυναμία στην άμυνα, ο Ολυμπιακός δεν έφτασε στην 4η νίκη του.

www.allstarbasket.grΗ ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα άρχισε καταπληκτικά τον αγώνα, με τρομερή εμφάνιση του Τάιλερ Ντόρσεϊ που πέτυχε 14 από τους 25 πόντους της ομάδας του στην Α’ περίοδο.

Ο Ολυμπιακός είχε 5/5 δίποντα, 5/6 τρίποντα στα πρώτα οκτώ λεπτά του αγώνα, είχε φτάσει έως το +11 (23-12) όμως έκλεισε το δεκάλεπτο στο +5 (25-20) αφού ο Κουρμπάνοβ πέτυχε 8 πόντους.

Το rotation που απαιτείται σε αυτούς τους αγώνες, “φρέναρε” το ρυθμό της ελληνικής ομάδας και στα δύο κομμάτια του γηπέδου.

www.allstarbasket.grΗ ΤΣΣΚΑ Μόσχας βρήκε με τη σειρά της πατήματα, κυρίως με τον Κλάιμπερν. Ο Αμερικανός πέτυχε 10 πόντους στη β’ περίοδο και μάλιστα ήταν οι 8 από τους 10 της ομάδας του Ιτούδη στο διάστημα που ξέφυγε 43-35, από 33-33!

Στο τελευταίο τρίλεπτο, η είσοδος του Ίφε Λούντμπεργκ που πρόλαβε να πετύχει 7 πόντους μέχρι το ημίχρονο εκτόξευσε τη διαφορά στη μεγαλύτερη τιμή του ημιχρόνου, 48-38.

Μόνο ο Χασάν Μάρτιν υπήρξε απειλητικός στο 2ο δεκάλεπτο, όπου πέτυχε τους μισούς από τους πόντους που είχε στο πρώτο.

Ο Μπαρτζώκας επανέφερε την πεντάδα της πρώτης περιόδου στο δεύτερο μισό, όμως δεν είχε την ίδια απόδοση με την εκκίνηση του αγώνα. Ο Κλάιμπερν με τον Μπόλομποϊ και τον Χάκετ καθοδήγησαν την ΤΣΣΚΑ που έφτασε έως το +16, 66-49.

Ο Λιβιό Ζαν Σαρλ μπήκε πρώτη φορά στο παρκέ στα μισά της τρίτης περιόδου και μαζί με τον Ντόρσεϊ και τον Μουστάφα Φαλ, βοήθησαν τον Ολυμπιακό να βρει πάλι σφυγμό.

Η ελληνική ομάδα πρόλαβε να κάνει 10-0 σερί μέχρι τα 30′, μετατρέποντας το 66-49 σε 66-59!

Στα τελευταία 2:11 του δεκαλέπτου δε, έκανε το ντεμπούτο του στη Euroleague με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, ο Κένεθ Φαρίντ.

Κι ο Ντόρσεϊ μπήκε καλά στην δ’ περίοδο, με 4 σερί πόντους και μια ασίστ για να μειώσει ο Ολυμπιακός 66-63 και 69-65 και να μπει πάλι στο παιχνίδι!

Όμως η ΤΣΣΚΑ απάντησε με 9-0, από 3/3 βολές του Σβεντ και τρίποντα των Κλάιμπερν-Μπόλομποϊ για να ξεφύγει με 13 πόντους 78-65. Ζαν Σαρλ και Ντόρσεϊ αρνήθηκαν να παραδώσουν τα όπλα, ο Ολυμπιακός μείωσε 78-71 και μετά ήλθε μια καθοριστική φάση:

Με 3:43 για το τέλος και σε λήξη χρόνου επίθεσης της ΤΣΣΚΑ, ο Κλάιμπερν πέτυχε το καλάθι, κέρδισε φάουλ από τον Γουόκαπ (4ο) που από το ριπλέι μοιάζει να μην ακουμπάει καν τον αντίπαλό του και στη διαμαρτυρία του, ο Γιώργος Μπαρτζώκας δέχτηκε τεχνική ποινή.

Ο Κλάιμπερν έκανε σε μια φάση 4-0, κι η ΤΣΣΚΑ πήρε την ανάσα για το 82-71.

Όσο κι αν επέμειναν ο εκπληκτικός Ζαν Σαρλ και ο Ντόρσεϊ που έφτασε στα 7 τρίποντα και το ρεκόρ καριέρας με 32 πόντους, δεν αρκούσαν για να καλύψουν και τη διαφορά.

Βεζένκοφ και Σλούκας, πρώτοι σκόρερ του Ολυμπιακού φέτος με 14 και 12,5 πόντους ανά αγώνα, έμειναν στους 6 και 2 αντίστοιχα.

Μπαρτζώκας: Καταστροφική η δεύτερη περίοδος

Τα highlights του ΤΣΣΚΑ Μόσχας-Ολυμπιακός (video)

Παπανικολάου: Έπιασε τον Φώτση στις 250 παρουσίες στη Euroleague

Ολυμπιακός: Με το “Entain Foundation” στη φανέλα του στη Μόσχα

EuroLeague 2021-22: Βαθμολογία

EuroLeague 2021-22: Πρόγραμμα-Αποτελέσματα