Ερυθρός Αστέρας-Άλμπα Βερολίνου

Η Άλμπα Βερολίνου ξεπέρασε πολύ πιο εύκολα απ’ όσο αναμενόταν το εμπόδιο του Ερυθρού Αστέρα, επικρατώντας 78-63 στο Βελιγράδι.

Η γερμανική ομάδα δεν ταξίδεψε στη Σερβία με την ταμπέλα του φαβορί.

Προερχόταν από τρεις ήττες και μία νίκη, εν αντιθέσει με τον Ερυθρό Αστέρα που είχε 2-2.

Η σερβική ομάδα, μάλιστα, είχε χάσει πολύ δύσκολα εκτός έδρας από Φενέρμπαχτσε και ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Ο αγώνας:

Ο Ερυθρός Αστέρας είχε ένα ισχνό προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά μέχρι εκεί.

Από το 9ο λεπτό μέχρι το τέλος, η Άλμπα Βερολίνου ήταν μπροστά στο σκορ και δεν απειλήθηκε καθόλου.

Ήταν από τις πιο μονόπλευρες αναμετρήσεις της εφετινής Euroleague.

Οι φιλοξενούμενοι προηγούνταν σχεδόν καθ’ όλη τη διάρκεια με +10 πόντους διαφορά και έφτασαν σε μία πολύ άνετη νίκη.

Όταν βρίσκεσαι συνεχώς στο -13 ή στο -15 και το ρολόι πλησιάζει στο μηδέν, τα περιθώρια στενεύουν αρκετά.

Από πλευράς νικητών, ο Μαοντό Λο σημείωσε 17 πόντους με καλά ποσοστά (3/4 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/2 βολές).

Επτά ριμπάουντ, εκ των οποίων 3 επιθετικά μάζεψε ο Λουκ Σίκμα.

Κορυφαίος του παρκέ ο Όγκνιεν Κούζμιτς των 16 πόντων και των 6 ριμπάουντ (5 επιθετικά).

Τι να το κάνει, όμως, αφού ανήκει στο στρατόπεδο των ηττημένων…