Την πέμπτη ήττα του στη διοργάνωση γνώρισε το βράδυ της Τρίτης (17/11) ο Παναθηναϊκός με 95-83 από τη Βαλένθια στην Ισπανία, για την 9η αγωνιστική της Euroleague.

Δεν θα μπορούσε να έχει άλλη τύχη σε αυτόν τον αγώνα, με τέτοια άμυνα, αλλά και τόσα λάθη, καθώς παρασύρθηκε σε ένα παιχνίδι με γρήγορο ρυθμό, γρήγορες εκτελέσεις.

Μόνο που ο Παναθηναϊκός, είναι νέα ομάδα και δεν θα μπορούσε να βγάλει αυτοματισμούς, όπως μια ομάδα με την ποιότητα και τον κορμό που έχει η Βαλένθια.

Μολονότι για 31, 32 λεπτά το ματς ήταν ανοιχτό, οι Ισπανοί πάτησαν το γκάζι και σε πέντε λεπτά έκαναν επιμέρους σκορ 20-9.

Έτσι το εύθραυστο 71-69 του 31:00 έγινε 91-78 με 3:34 για τη λήξη, η διαφορά έφτασε έως τους 15 πόντους (95-80) με τη Βαλένθια να σφραγίζει την 5η νίκη της, σε οκτώ αγώνες.

Ο Παναθηναϊκός έκανε διπλάσια λάθη από τους Ισπανούς κι είχε 19 ασίστ για 18 λάθη λάθη

Αντίστοιχα η Βαλένθια είχε 28 ασίστ για μόλις 10 λάθη σε μια ξεκάθαρη ένδειξη της διαφοράς των δύο ομάδων.

Ο Παναθηναϊκός δεν είχε ζήτημα στο σκορ, μολονότι ο Νεμάνια Νέντοβιτς ερχόταν από τραυματισμό και έμεινε άσφαιρος στα επτά λεπτά που έπαιξε στο πρώτο ημίχρονο. Με τον Μήτογλου και τον Παπαπέτρου έμεινε κοντά στο σκορ και έχανε 45-41 στο ημίχρονο, από τρίποντο του Κλέμεν Πρέπελιτς στην εκπνοή.

Όμως δεν κατόρθωσε σε κανένα σημείο να προβληματίσει τη Βαλένθια με την άμυνά του και για αυτό δέχτηκε τόσους πόντους.

Ναι μεν οι γηπεδούχοι είχαν ψηλά ποσοστά, αλλά δεν ήταν και λίγα τα ελεύθερα μακρινά σουτ, με τη Βαλένθια να τελειώνει τον αγώνα με 13/24 τρίποντα!

Παρά τη μαχητικότητά του, αυτή τη φορά ο Παναθηναϊκός δεν διεκδίκησε κάτι έως το τέλος, παρά μόνο μείωσε λίγο την τελική διαφορά της ήττας του.

Η Βαλένθια είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, με πρώτον τον Κλέμεν Πρέπελιτς που τελείωσε με 18 ενώ είχε 13 από το ημίχρονο.

Ο Ντούμπλιεβιτς πέτυχε 9 πόντους και πέρασε πρώτος σκόρερ όλων των εποχών της Βαλένθια σε όλες τις διοργανώσεις, ενώ έδωσε και έξι ασίστ!

Ο Ντέρικ Γουίλιαμς πέτυχε 14 και 13 ο Μάρτιν Χέρμανσον.

Ο Ντίνος Μήτογλου πέτυχε για τον Παναθηναϊκό και τους 11 πόντους του στο πρώτο ημίχρονο, ενώ ο Σέλβιν Μακ, πέτυχε 12 από τους 15 δικούς του, στο δεύτερο.

Από 11 πέτυχαν οι Παπαπέτρου (9 στο πρώτο μέρος) και Σαντ Ρος, ενώ 9 είχε ο θετικός στο πρώτο ημίχρονο (8π.)  Άαρον Γουάιτ.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 45-41, 70-66, 95-83.