Ο Άλεκ Πίτερς πέτυχε 25 πόντους με 10/12 σουτ, κι η Μπασκόνια (3-4) νίκησε την Τρίτη (17/11) τη Φενέρμπαχτσε με στη Βιτόρια, στην 9η αγωνιστική της Euroleague.

Το ντέρμπι κράτησε για 33 λεπτά, αλλά με κάτω από 22% στο τρίποντο, η Φενέρμπαχτσε δεν μπορούσε να διεκδικήσει κάτι περισσότερο τη στιγμή που η Μπασκόνια ευστόχησε σε διπλάσια τρίποντα! (12/28, έναντι 6/28).

Μαζί με τον Πίτερς, που είχε 6/6 δίποντα, 4/6 τρίποντα και πήρε 7 ριμπάουντ, ο Ρόκας Γκιεντράιτις (κεντρική φωτογραφία) έβγαλε το ταλέντο του στο παρκέ με 19 πόντους, ενώ ο Ζόραν Ντράγκιτς πρόσθεσε 16 πόντους.

allstarbasket.grΟ Γιαν Βέσελι πέτυχε 15 πόντους για την ομάδα του Ιγκόρ Κοκόσκοβ, ενώ από 11 είχαν Σιπάχι-Πιέρ.

Οι Τούρκοι κατέρρευσαν στο τέλος με την Μπασκόνια να κάνει 22-9 επιμέρους σκορ στην τελευταία περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 45-36, 64-59, 86-68