Βαλένθια-Προμηθέας

Ο Προμηθέας κοίταξε στα μάτια εκτός έδρας τη Βαλένθια και, παρά την ήττα με 92-82, απέδειξε ότι μπορεί να κάνει… ομορφιές στο EuroCup.

Ο πρώτος από τους 18 αγώνες για τον β’ όμιλο της διοργάνωσης κύλησε πολύ καλά για την ομάδα του Λουίς Κασιμίρο.

Δεν είναι αμελητέο να κοντράρεις στα ίσα την πολυνίκη του θεσμού (4 κατακτήσεις) και νικήτρια των 96 εκ των 106 εντός έδρας αγώνων της στο EuroCup.

Ο αγώνας:

Το πρώτο δεκάλεπτο κύλησε με τις δύο ομάδες να παίρνουν πολύ καλό βαθμό στο επιθετικό σκέλος.

Η εκατέρωθεν παραγωγικότητα έβγαλε νικήτρια τη Βαλένθια με 28-24, σκορ που σίγουρα δεν την έκανε να αισθάνεται βολικά.

Οι γηπεδούχοι είχαν σταθερά τα ηνία στη δεύτερη περίοδο, φτάνοντας μέχρι το +9, όμως αδυνατούσαν να αγγίξουν το ψυχολογικό “μαξιλαράκι” της διψήφιας διαφοράς.

Το επιμέρους 19-19 μαρτυρούσε ότι δεν είχαν διαφοροποιηθεί ιδιαίτερα τα δεδομένα.

Χάρη στο τρίποντο του Αϊζάια Μάιλς, ο Προμηθέας μείωσε σε απόσταση αναπνοής (47-46) και για τα επόμενα λεπτά το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια.

Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε 69-63, διαφορά που άφηνε ανοικτούς λογαριασμούς εν όψει του επιλόγου.

Η ομάδα της Πάτρας ήταν κοντά στο σκορ μέχρι το 05:36. Το 77-72 μετατράπηκε σε 87-76 και τα πάντα είχαν κριθεί. O Μάιλς μείωσε σε 87-81 στα 02:43, αλλά μέχρι εκεί.

Ο Λουί Λαμπεϊρί έκανε τη διαφορά με 23 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ ο Νέναντ Ντιμιτρίεβιτς κατέγραψε 11 ασίστ.

Τα 11/28 τρίποντα της Βαλένθια, έναντι των 6/22 του Προμηθέα, διαδραμάτισαν σημαντικό ρόλο.

Από πλευράς φιλοξενούμενων, έξι παίκτες είχαν διψήφιο αριθμό πόντων (Ρέι, Γκραντ, Γκάντι, Χαντ, Ρογκαβόπουλος, Μάιλς).

Τα δεκάλεπτα: 28-24, 47-43, 69-63, 92-82.