Βαλένθια

Η Βαλένθια βρισκόταν πίσω στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, αλλά τελικά πήρε τη νίκη κόντρα στη Ζενίτ με 94-90, για την 9η αγωνιστική της Euroleague.

Η ομάδα του Χουάν Πλάθα ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, έχοντας στα χέρια της τα ηνία της αναμέτρησης. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με τη διαφορά στο +5 υπέρ των Ρώσων (33-38).

Η συνέχεια ήταν ανάλογη με τη Ζενίτ να ελέγχει τον ρυθμό της αναμέτρησης και με τον Γουίλ Τόμας (18 π) να κάνει εξαιρετικό παιχνίδι έδειχνε ικανή να φύγει από την Ισπανία με μία πολύ σημαντική νίκη.

Ωστόσο, η έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου έκρυβε εκπλήξεις για τους φιλοξενούμενους, μιας και η Βαλένθια με ένα επιθετικό κρεσέντο πίσω από την γραμμή των 6,75 μ, σημειώνοντας 8 τρίποντα στην τελευταία περίοδο, μπόρεσε να μπει για τα καλά στη διεκδίκηση της νίκης.

Με τον Τζόρνταν Λόιντ να σταματάει στους 17 πόντους και τον Αλμπέρτο Αλμπάδε στους 18, η Βαλένθια πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με 94-90.

Έτσι, η ομάδα του Χάουμε Πονσαρνάου βελτίωσε το ρεκόρ της σε 3-6, ενώ η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης υποχώρησε στο 2-7.

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 33-38, 57-63, 94-90