Αγραβάνης

Χωρίς αντίσταση ηττήθηκε στην Ιταλία από τη Βενέτσια ο Προμηθέας Πάτρας (81-57), στο προτελευταίο του ματς στο EuroCup.

Η ομάδα του Ηλία Ζούρου ταξίδεψε στη γειτονική χώρα για την αναμέτρηση της 17ης αγωνιστικής του Group B χωρίς τους Νίκο Γκίκα και Κέντρικ Ρέι.

Δεδομένου ότι δεν υπήρχαν ελπίδες πρόκρισης, νέα παιδιά (Τανούλης, Λάγιος, Φασάσι, Μπαζίνας, Βασιλείου) πήραν χρόνο συμμετοχής και εμπειρίες, ενώ αντίθετα δεν έπαιξαν οι Τζεράι Γκραντ και Νίκος Ρογκαβόπουλος.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης:

Το 2-5 μετατράπηκε σε 16-7, λίγο αργότερα σε 25-9 και εν τέλει 25-11 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Η Βενέτσια δεν επέτρεψε στον Προμηθέα να σκοράρει για σχεδόν 3 λεπτά στο β’ δεκάλεπτο, διαμορφώνοντας με άνεση το 33-11.

To 42-18 στα 02:56 πριν από το τέλος μαρτυρούσε ότι το ματς είχε τελειώσει προ πολλού, με το 49-28 να αποτελεί το σκορ του ημιχρόνου.

Το +36 στα μισά της τρίτης περιόδου (66-30) ήταν το μέγιστο που έφτασε η Βενέτσια, η οποία χαλάρωσε και επέτρεψε επιμέρους 1-17 στον Προμηθέα μέχρι το φινάλε.

Το τελευταίο δεκάλεπτο κύλησε πολύ γρήγορα, αφού τα τάιμ άουτ ήταν άγνωστη λέξη και, όπως προαναφέρθηκε, το ματς είχε κριθεί.

Στο 8-9 ανέβηκε η Βενέτσια, η οποία διεκδικεί το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα, ενώ ο Προμηθέας υποχώρησε στο 4-13.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Στέφανο Τονούτ με 16 πόντους, ακολούθησαν οι Βίκτορ Σάντερς με 12 και Μίτσελ Γουάτ με 11, ενώ ο Μάικ Μπράμος σημείωσε 6 πόντους, πήρε 1 ριμπάουντ και μοίρασε 1 ασίστ σε 13:54.

Βενέτσια-Προμηθέας

Από πλευράς Προμηθέα, ο Δημήτρης Αγραβάνης σημείωσε 22 πόντους (ισοφάρισε το ατομικό του ρεκόρ στη διοργάνωση) και μάζεψε 7 ριμπάουντ, ενώ ο Άγγελος Λάγιος πήρε άλλα 7 ριμπάουντ, ο Νάσος Μπαζίνας πέτυχε 6 πόντους και μοίρασε 5 ασίστ και ο Γιώργος Τανούλης είχε 7 πόντους, 4 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 25-11, 49-28, 67-47, 81-57.