O Γκριγκόρι Μοτοβίλοφ

Μια θέση μεταξύ των 9-12 κατέλαβε η Ρωσία με τη νίκη της, 69-60, επί της Βενεζουέλας την Κυριακή (08/09), αφήνοντας στην αντίπαλό της μια θέση μεταξύ των 13-16.

Μόλις ολοκληρωθούν και οι υπόλοιποι όμιλοι της Β’ φάσης, με καθαρά βαθμολογικά κριτήρια θα οριστεί η ακριβής θέση κάθε ομάδας στην κατάταξη του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Κίνας.

Οι Ρώσοι ήταν καλύτεροι στο δεύτερο ημίχρονο όπου με ορθολογικές επιλογές και βασιζόμενοι στην εμπειρία ορισμένων παικτών τους, όπως του Αντρέι Βοροντσέβιτς (17π., 9 ριμπ., 5 ασ.) επέστρεψαν από το -7 και πήραν καθαρή διαφορά δίχως να απειληθούν από τη Βενεζουέλα.

Ο Μάικλ Καρέρα

Η καλή άμυνα των Ρώσων κράτησε χαμηλά το σκορ των Λατινοαμερικανών, και μόνο ο Μάικλ Καρέρα (19π., τους 14 στο 2ο ημίχρονο’) απείλησε στην τελευταία περίοδο.

Η Ρωσία απάντησε στο καλό ξεκίνημα της Βενεζουέλας στην τρίτη περίοδο και μετέτρεψε το 36-29 του 21:41 σε 42-48 στο 30:00 με τον Γκριγκόρι Μοτοβίλοφ να της δίνει ρυθμό και σωστές επιλογές και τους Βοροντσέβιτς-Κουρμπάνοφ να είναι οι “σταθερές” της ομάδας του Σεργκέι Μπαζάρεβιτς, δίχως να σπαταλούν μπάλες κι επιθέσεις.

O Μιχαήλ Κουλάγκιν

Τουλάχιστον αμφότερες οι ομάδες βρήκαν ρυθμό έπειτα από ένα κάκιστο πρώτο ημίχρονο με το δεκάλεπτο να τελειώνει 13-10 για τη Ρωσία και το 20άλεπτο στο 27-27.

Ειδικά στην πρώτη περίοδο η Ρωσία πέτυχε 10 από τους 13 πόντους με βολές και μόλις 1/9 σουτ κι οι Βενεζουελάνοι είχαν 4/15 προσπάθειες.

Τα δεκάλεπτα: 10-13, 27-27, 42-48, 60-69