Ως το τέλειο παιχνίδι, περιέγραψε ο Σάσα Βεζένκοφ, την εμφάνιση του Ολυμπιακού στο δεύτερο ημίχρονο του ημιτελικού με την Μονακό που έφερε τη νίκη-πρόκριση στον τελικό της EuroLeague με 76-62.

Μιλώντας στην κάμερα της EuroLeague έπειτα από τον αγώνα της Παρασκευής στο Κάουνας, ο φετινός MVP της EuroLeague, Σάσα Βεζένκοφ, είπε:

“Πρώτα από όλα, δεν μπήκαμε συγκεντρωμένοι στο παιχνίδι. Χάναμε βολές, λέι απ.

Αφήσαμε τη Μονακό να πετύχει 41 πόντους κι είπαμε στο ημίχρονο, ότι αυτό, δεν είμαστε εμείς. Δεν ήρθαμε εδώ για αυτό.

Παίξαμε, νομίζω, το καλύτερό μας δεκάλεπτο αυτήν τη σεζόν. Είμασταν άριστοι, βρήκαμε εύκολους πόντους στην επίθεση.

Αν και στην επίθεση έχουμε ακόμα περιθώριο να βελτιωθούμε, κάναμε την καλύτερη αμυντική μας εμφάνιση αυτήν τη χρονιά.

Η Μονακό είναι ομάδα με πολύ ταλέντο, με τρεις πολύ ταλαντούχους γκαρντ, με ενέργεια, ικανότητα, και πολλά επιθετικά ριμπάουντ.

Αυτό που κάναμε σήμερα, είναι αυτό που θέλουμε σε κάθε αγώνα και το πετύχαμε στην τέλεια έκφανσή του απόψε”!

Σε ερώτηση για το εάν έχει προτίμηση για τον αντίπαλο στον τελικό της Κυριακής, ο Βεζένκοφ είπε:

“Όχι, όχι…

Είμαστε εκεί, αυτός ήταν ο πρώτος μας στόχος, οπότε ελπίζω όποιος είναι καλύτερος να κερδίσει και τον αγώνα”.

Μπαρτζώκας: Δεν επιτρέψαμε τίποτα εύκολο στη Μονακό (video)

Έτσι “σάρωσε” ο Ολυμπιακός τη Μονακό (video)

Ολυμπιακός: Οι πανηγυρισμοί των προέδρων με τους φιλάθλους (pics)

Κάνααν: “Παίξαμε άμυνα και βγήκαμε με ψηλά το κεφάλι”

Φαλ: “Στο δεύτερο μέρος παίξαμε όπως ξέρουμε”

Ολυμπιακός-Μονακό: Η photo gallery του ημιτελικού