Με φόλοου του Κώστα Αντετοκούνμπο στα 12 δευτερόλεπτα και καλή του άμυνα στην τελευταία επίθεση του Σέιν Λάρκιν, η Βιλερμπάν νίκησε με 75-73 την Εφές την Τρίτη (12/10) στη Λυών!

Ο Κώστας Αντετοκούνμπο είχε τεράστια συμβολή στην τελευταία περίοδο, όπου η Βιλερμπάν ολοκλήρωσε την επιστροφή της από το -19 και έφτασε στη σπουδαία νίκη!

Είχε 10 πόντους με 5/6 δίποντα, 2-2 ριμπάουντ εκ των οποίων το καθοριστικό επιθετικό για το φόλοου της νίκης μετά από άστοχη προσπάθεια του Οσετκόφσκι!

Η Εφές είχε επιβάλει το παιχνίδι της από την αρχή και με αιχμές το γνωστό δίδυμο Βασίλε Μίτσιτς, Σέιν Λάρκιν.

Μάλιστα ο Αμερικανός άρχισε να ανεβάζει στροφές και είχε 11 πόντους στο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο ο Σέρβος, είχε ήδη 16!

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης προηγήθηκε και με 19 πόντους στην τρίτη περίοδο, 56-37 πριν οι Γάλλοι κυρίως με τον Πολ Λακόμπ, μειώσουν στους 11, 47-58 με τη λήξη της τρίτης περιόδου.

Η Βιλερμπάν δεν είχε καταθέσει τα όπλα, η Εφές έδειξε μια σχετική αφέλεια κι από το πουθενά, ο αγώνας έγινε ντέρμπι.

Με τον Γουίλιαμ Χάουαρντ σε καλή μέρα, τη συμβολή του Κώστα Αντετοκούνμπο που πέτυχε 6 πόντους σε αυτό το διάστημα και την καλή της άμυνα, η ομάδα του Τι Τζέι Πάρκερ ισοφάρισε 67-67 με 4:55 για το τέλος!

allstarbasket.grΠήρε δε προβάδισμα τριών πόντων, 73-70 με 1:28 για τη λήξη, αφού εκμεταλλεύτηκε λάθη της τουρκικής ομάδας στην επίθεση και χτύπησε στο ανοιχτό γήπεδο.

Ο Μίτσιτς (24π.) πάλι με τρίποντο ισοφάρισε 73-73 όμως στο τέλος, μίλησε ο Κώστας Αντετοκούνμπο με το καθοριστικό του φόλοου για το 75-73 και την άμυνα στον Λάρκιν!

Τα δεκάλεπτα: 20-25, 35-49, 47-58, 75-73