Απολαυστική για μια ακόμα φορά η Αρμάνι Μιλάνο  νίκησε με 83-72 τη Μακάμπι Τελ Αβίβ  με κορυφαίο τον Ντίνο Μήτογλου και έφτασε στο 3-0 στη νέα σεζόν της Euroleague.

Ο Έλληνας φόργουορντ πέτυχε σε 18:35 συμμετοχής,  16 πόντους με 4/6 τρίποντα, 2/3 δίποντα, και πρόσφερε 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 blocks έχοντας την κορυφαία αξιολόγηση της ομάδας του Έτορε Μεσίνα με 20 στο ranking.

Η Ολίμπια Μιλάνο ήταν καταιγιστική στο πρώτο μισό, συνδύασε το όνειρο του Μεσίνα, για μια ομάδα που έχει τεράστιο επιθετικό ταλέντο, αλλά το συνδυάζει με μια άμυνα που “πνίγει” τον αντίπαλο.

Προηγήθηκε με 52-30 μετά το πρώτο 20άλεπτο, με τον Μήτογλου να έχει 3/3 τρίποντα στη β’ περίοδο και τους Ντιλέινι, Μέλι, Χολ, να προσφέρουν επιθετικά.

Κυρίως, όμως, το Μιλάνο είχε εξαφανίσει τον Γουίλμπεκιν που στο πρώτο μισό είχε 2 πόντους από 2/2 βολές και 0/4 σουτ!

Μόνο οι Νάναλι-Λεσόρτ, είχαν επίδραση στο επιθετικό παιχνίδι της Μακάμπι (1-2 το ρεκόρ της), ενώ η άμυνά της, αδυνατούσε να σταματήσει μια Αρμάνι με καταπληκτική κυκλοφορία και τόσες διαφορετικές και ποιοτικές επιλογές!

H ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου έβγαλε κάποια καλά στοιχεία στο δεύτερο μισό του αγώνα, όμως η απόσταση που έπρεπε να διανύσει ήταν τεράστια.

Ο Ντέρικ Γουίλιαμς πέτυχε 15 από τους 19 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο για τους Ισραηλινούς, που απλά περιόρισαν σε τιμητικά επίπεδα τη διαφορά της ήττας τους.

Μείωσαν μάλιστα σε μονοψήφιο νούμερο με το καλάθι του Ρέινολντς, 79-70 με 1:20 για το τέλος.

“Αρχίσαμε τον αγώνα πολύ καλά, έτοιμοι πνευματικά και σωματικά, κυριαρχήσαμε στο παιχνίδι” δήλωσε έπειτα από τον αγώνα ο Μήτογλου και πρόσθεσε.

“Ίσως χαλαρώσαμε στο δεύτερο, αλλά διατηρήσαμε μεγάλη διαφορά. έχουμε ξεκινήσει καλά τη σεζόν, πρέπει να διατηρήσουμε αυτό το επίπεδο απόδοσης” πρόσθεσε ο Έλληνας φόργουορντ.

Τα δεκάλεπτα: 26-15, 52-30, 65-49, 83-72