Φενέρμπαχτσε

Η Φενέρμπαχτσε πήρε μία πολύ σημαντική νίκη στην προσπάθειά της να εδραιωθεί στην οκτάδα, επικρατώντας της Βιλερμπάν με 90-86, στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής της Euroleague.

Με αυτήν την νίκη της, η Φενέρμπαχτσε βελτίωσε το ρεκόρ της σε 17-11, φτάνοντας τη Ρεάλ Μαδρίτης, ενώ από την άλλη η Βιλερμπάν 12-16, όσο έχει και ο Ολυμπιακός, ο οποίος νωρίτερα νίκησε τον Ερυθρό Αστέρα (94-79)

Το παιχνίδι ήταν κλειστό από την αρχή, καθώς καμία ομάδα δεν μπόρεσε να πάρει μία σημαντική διαφορά. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 18-20, ενώ η ανάπαυλα βρήκε τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ με δύο πόντους (38-40).

Στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης, το… ροντέο συνεχίστηκε με τις δύο ομάδες να ανταλλάζουν καλάθια και προβάδισμα. Τελικά με τον Λάιτι να κάνει μία εξαιρετική ενέργεια, η ομάδα του Τι Τζέι Πάρκερ έκλεισε το δεκάλεπτο στο +1 (60-59), αλλά ο Ντε Κολό είχε άλλη άποψη.

Μάλιστα, ο έμπειρος γκαρντ με ένα τρίποντο μαχαιριά έβαλε τέλος στα όποια “όνειρα” είχε η Βιλερμπάν, κάνοντας το σκορ (84-88) λίγα δευτερόλεπτα πριν από την ολοκλήρωση της αναμέτρησης και οδήγησε τη Φενέρμπαχτσε στην 17η φετινή της νίκη.

Για την ομάδα του Ιγκόρ Κοκόσκοβ κορυφαίος ήταν ο Ντε Κολό με 24 πόντους, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 2 κλεψίματα, με τον Πιέρ και τον Γκούντουριτς να τον ακολουθούν με 13 πόντους έκαστος.

Για τους ηττημένους καλύτερος ήταν ο Λάιτι με 15 πόντους, με τους Μπάκο και Κόουλ να ακολουθούν με 14.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 38-40, 60-59, 86-90