Το πλεονέκτημα έδρας στα playoffs της Euroleague εξασφάλισε την Παρασκευή (25/3) ο Ολυμπιακός που νίκησε εκτός έδρας τη Βιλερμπάν, με 94-80 για την 32η αγωνιστική!

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έφτασε στο 18-9 κι έχει έναν ακόμα αγώνα, εντός έδρας με την Μπαρτσελόνα (1/4), όπου θα διεκδικήσει τη νίκη, μήπως και προλάβει και κάτι περισσότερο από την τέταρτη θέση!

Ο Ολυμπιακός βγαίνει τρίτος, με νίκη του, εάν παράλληλα η Αρμάνι Μιλάνο δεν κάνει το 3/3 στα δικά της τελευταία παιχνίδια (εντός με Μπάγερν, Μονακό, εκτός με Βιλερμπάν), ή αν κάνει το 2/2 κι η Ρεάλ Μαδρίτης τελειώσει με 0-2 στο δικό της τελευταίο ζευγάρι αγώνων με Παναθηναϊκό εκτός και Μπάγερν εντός.

Βγαίνει και δεύτερος με ήττα από την Μπαρτσελόνα, αλλά με την προϋπόθεση να χάσει 2 στα 3 η ιταλική ομάδα.

Τα σενάρια που βγάζουν τον Ολυμπιακό δεύτερο ή τρίτο

Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ τελείωσε τον αγώνα με 21 πόντους, ο Σάσα Βεζένκοφ με 18 και 10 ριμπάουντ, ενώ ο Κώστας Σλούκας πέτυχε και τους 15 πόντους του στα τελευταία 15 λεπτά του αγώνα, ενώ είχε 9 ασίστ.

Οι Γάλλοι έπαιξαν χωρίς πέντε παίκτες, αφού ο προπονητής τους, Τι Τζέι Πάρκερ, άφησε εκτός 12άδας, τους Τζέιμς Γκιστ, Βίκτορ Γουενμπανιάμα, Γουίλιαμ, Χάουαρντ, Πολ Λακόμπ και Σαρλς Καουντί.

Ήταν όμως ευκαιρία για όσους ήταν παρόντες, όπως τον Κώστα Αντετοκούνμπο, ο οποίος αγωνίστηκε για 15:24 και είχε απολογισμό 7 πόντους, 4 ριμπάουντ.

Επίσης έπαιξε ο γεννημένος στις 8 Απριλίου 2005, Ζακαρί Ρισασέ, γιος του άλλοτε παίκτη του Ολυμπιακού Στεφάν Ρισασέ κι από νωρίς μάλιστα, στο 3ο λεπτό της β’ περιόδου. Ήταν η τρίτη του συμμετοχή στη Euroleague, ενώ πέτυχε τους 3 πρώτους πόντους του στη διοργάνωση, με έξι λεπτά για το ημίχρονο από τα 6,75μ.!

Ο Κώστας Παπανικολάου έκανε την αρχή με 23/2 τρίποντα για το προβάδισμα 10-2 του Ολυμπιακού, ο Τάιλερ Ντόρσεϊ ακολούθησε με 10 πόντους στην Α’ περίοδο, όμως η άμυνα, δεν του επέτρεψε να απολαύσει τους καρπούς της επίθεσης.

Οι Γάλλοι είχαν απαντήσεις στην αρχή με τον Ματ Στραζέλ με 7 σερί πόντους, μετά με τον Κώστα Αντετοκούνμπο και τους Αμερικανούς τους γκαρντ, για να τελειώσει το δεκάλεπτο 26-26.  Ήταν μια περίοδος που έμοιαζε με διαγωνισμό τριπόντων καθώς είχε 5/7 η ASVEL, και 4/7 οι “ερυθρόλευκοι”.

Ο Παπανικολάου έφτασε νωρίς στους 11 πόντους με 4/4 σουτ, κι ο Ολυμπιακός με τον Ζαν Σαρλ να μπαίνει στην εξίσωση μετά από καιρό, προηγήθηκε με 42-35 στα 2:22 για το ημίχρονο.

www.allstarbasket.grΗ αμυντική αδυναμία στον Ντίλαν Οσετκάουσκι, του επέτρεψε να κάνει προσωπικό το 8-0 σερί για τη Βιλερμπάν, αλλά πάλι ο Ζαν Σαρλ και στο φινάλε ο ΜακΚίσικ, έβαλαν ξανά την ελληνική ομάδα σε θέση οδηγού με 47-43.

Ο πρώην παίκτης της Βιλερμπάν, Ζαν Σαρλ, είχε ήδη 8 πόντους στην τρίτη πιο παραγωγική του βραδιά με τα “ερυθρόλευκα” κι ήταν ακόμα ημίχρονο!

Το ίδιο εύθραυστο προβάδισμα του Ολυμπιακού συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο.

www.allstarbasket.grΟ Βεζένκοφ έδωσε τις λύσεις αλλά, η διαφορά με το πρώτο 20άλεπτο είναι πώς ο Κώστας Σλούκας ανέβασε την απόδοσή του κι εκτός από τη δημιουργία, ασχολήθηκε με το σκοράρισμα, καθώς στα πρώτα 25 λεπτά του αγώνα δεν είχε σκοράρει.

Άλλα δύο συνεχόμενα τρίποντα του Στραζέλ έβαλαν μπροστά τη Βιλερμπάν 64-63, όμως, ο Ολυμπιακός απάντησε άμεσα με 6-0, με 9 πόντους του Σλούκα σε λιγότερα από 5 λεπτά, στην τρίτη περίοδο, που έληξη 69-64.

Δια χειρός Σλούκα ήρθε και το +10 στο 78-68 με τρίποντο στα 7:40 για το τέλος.

Το επόμενο μεγαλύτερο προβάδισμα ήρθε με τον Ντόρσεϊ για το +11, 85-74 με 3:08 για τη λήξη.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, όμως, είχε βρει τον τρόπο, κρατούσε πια την κατάσταση στα χέρια της και οι Γάλλοι δεν μπορούσαν να καλύψουν τόση διαφορά, όσο η ελληνική ομάδα παρέμενε συνεπής στο σκοράρισμα μέσα κι έξω από τη ρακέτα.

Τα δεκάλεπτα: 26-26, 43-47, 64-69, 80-94

EuroLeague 2021/22: Βαθμολογία

EuroLeague 2021/22: Πρόγραμμα – Αποτελέσματα