O Παναθηναϊκός είτε αγνόησε το καμπανάκι στον πρώτο ημιτελικό είτε δεν μπόρεσε να σταματήσει την ομάδα-έκπληξη της φετινής σεζόν Λάρισα.

Οι παίκτες του Φώτη Τακιανού επικράτησαν δίκαια με 84-77, έφεραν τη σειρά στα ίσα και έδωσαν ακόμα μεγαλύτερο ενδιαφέρον στη σειρά.

“Κόστισαν οι λεπτομέρειες, ένα σουτ, δύο άστοχες βολές. Συγχαρητήρια στην Λάρισα, οι λεπτομέρειες κρίνουν το παιχνίδι κοιτάμε το επόμενο ματς και προετοιμαζόμαστε για αυτό“, αρκέστηκε να πει μετά το παιχνίδι ο τεχνικός των φιλοξενούμενων Γιώργος Βόβορας στην κάμερα της ΕΡΤ.

Στη συνέντευξη Τύπου, ο προπονητής του Παναθηναϊκού είπε:

“Η Λάρισα μπήκε πολύ καλύτερα από εμάς στο παιχνίδι. Βρήκε ρυθμό, έβαλε μεγάλα σουτ.

Εμείς ουσιαστικά ξεκινήσαμε να μπαίνουμε στο παιχνίδι μετά το 15′.

Ήμασταν πολύ κακοί και στο αμυντικό και στο επιθετικό κομμάτι. Είχαμε ένα πολύ κακό διάστημα 15 λεπτών.

Ξεκινήσαμε μέσα από την ισορροπία στην επίθεση να μπούμε στο παιχνίδι σιγά σιγά. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα πάλεψε και στο τέλος οι λεπτομέρειες έκαναν τη διαφορά.

Πρέπει να δούμε τι έφταιξε στα πρώτα 15 λεπτά. Η Λάρισα έχει δείξει εξαιρετικό πρόσωπο με πολύ μεγάλη διάθεση. Σίγουρα πρέπει να κάνουμε την αυτοκριτική μας και να δούμε τα λάθη μας”.

Λάρισα-Παναθηναϊκός: Έτσι ήρθε η μεγάλη νίκη των Θεσσαλών (video)

Stoiximan Basket League: Το πανόραμα των playoffs