Μιχαΐλοβιτς
Ο Βλάντιμιρ Μιχαΐλοβιτς

H Βουλγαρία του εκπληκτικού Σάσα Βεζένκοφ (26π., 8ρ.) ηττήθηκε με 81-91 από το Μαυροβούνιο, σε αγώνα της τρίτης αγωνιστικής του Α’ ομίλου του EuroBasket 2022 που διεξάγεται στην Τιφλίδα της Γεωργίας.

Αυτή ήταν η τρίτη ήττα σε ισάριθμους αγώνες για τη Βουλγαρία που βλέπει την πρόκριση στους “16” να απομακρύνεται, ενώ αντίθετα το Μαυροβούνιο ανέβηκε στο 2-1 και ελπίζει στο καλύτερο δυνατό πλασάρισμα στον όμιλο ενόψει των νοκ άουτ αγώνων.

Ο πάουερ φόργουορντ του Ολυμπιακού πέτυχε 17 πόντους με 7/10 σουτ στο πρώτο ημίχρονο και η Βουλγαρία προηγήθηκε με 46-45.

Το σόου του Βεζένκοφ:

Δείτε ένα τρομερό κάρφωμα του Κέντρικ Πέρι:

Το Μαυροβούνιο είχε σε τρομερή μέρα τον Βλάντιμιρ Μιχαΐλοβιτς που έφτασε τους 20 πόντους στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου και έδωσε στην ομάδα του το προβάδισμα με 57-46 στο 25′, με ένα σερί 12-0!

Οι Μαυροβούνιοι προηγήθηκαν με 67-58 στο 30″ και στην τελευταία περίοδο διατήρησαν το προβάδισμά τους φτάνοντας στη δεύτερη νίκη τους, παρά το γεγονός ότι οι Βούλγαροι μείωσαν προς στιγμήν με τους Βεζένκοφ, Ιβάνοφ (17π. με 8/9 σουτ) και Κοστόφ (10π.).

Κορυφαίος για το Μαυροβούνιο ήταν ο Βλάντιμιρ Μιχαΐλοβιτς (23π., 6ρ., 5ασ.), ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς (17π., 9ρ.), Ιγκόρ Ντρόμπνιακ (17π.), Νεμάνια Ράντοβιτς (16π., 7ρ.) και Κέντρικ Πέρι (12π., 5ασ.). Ο Μάρκο Σιμόνοβιτς πέτυχε μόλις 2 πόντους σε 10:52 λεπτά.

Με διαφορά καλύτερος παίκτης της Βουλγαρίας ήταν ξανά ο πρώτος σκόρερ της διοργάνωσης Σάσα Βεζένκοφ (26π. με 5/7 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 1/1 βολή, 8 ριμπ., 32 αξιολόγηση), ενώ τραγική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Ντι Μποστ (1π. με 0/7 τρίποντα, 6 ασίστ).

Στην 4η αγωνιστική (6/9) παίζουν Γεωργία-Βουλγαρία και Μαυροβούνιο-Ισπανία.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 46-45, 58-67, 81-91