Ο  Σάσα Βεζένκοφ έκανε πάλι double double με 28 πόντους και 15 ριμπάουντ, όμως η Βουλγαρία ηττήθηκε με 87-101 από την Τουρκία το Σάββατο στην Τιφλίδα, στον Α’ όμιλο του Eurobasket 2022.

Ο φόργουορντ του Ολυμπιακού πέτυχε 28 πόντους σε 37:02 με 9/16 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 7/7 βολές, ενώ πήρε 15 ριμπάουντ (7 επιθετικά!) έδωσε 4 ασίστ κι είχε 33 μονάδες αξιολόγησης!

Δεν αρκούσε όμως, για να αποφύγει η Βουλγαρία τη δεύτερη ήττα της, μετά το 87-11 από την Ισπανία στην πρεμιέρα.

Δείτε ένα απίθανο καλάθι του στην Α’ περίοδο:

Πλην του Βεζένκοφ ο Κοστόφ πέτυχε 15 πόντους και 12 είχε ο Ντι Μποστ (με 13 ασίστ!) αλλά ήταν άστοχος με 2/12 τρίποντα.

Οι Βούλγαροι έμειναν κοντά στο σκορ για 32 λεπτά, μετά το προβάδισμά τους, 52-50 στο ημίχρονο.

Τέσσερα λεπτά, όμως, από το 32′ έως το 36′ ήταν αρκετά στην Τουρκία να τρέξει 15-4 επιμέρους σκορ και να ξεφύγει με 92-77.

Ο Τσεντί Οσμάν με 25 πόντους από 8/1 δίποντα, 3/4 τρίποντα, και 8 ριμπάουντ, ήταν κορυφαίος των Τούρκων, ενώ ο Αλπερέν Σενγκούν είχε απολογισμό 20 πόντους (9/10 σουτ, 2/4 βολές) και 9 ριμπάουντ.

Στους 13 πόντους έφτασε ο Σέιν Λάρκιν με 1/6 τρίποντα, αλλά έδωσε 9 ασίστ και 10 πόντους πέτυχε ο Σεχμούς Χαζέρ.

Δεν αγωνίστηκε καθόλου ο Φουρκάν Κορκμάζ.

Τα δεκάλεπτα: 29-31, 52-50, 71-75, 87-101