Το δεύτερο break στους τελικούς της VTB League έκανε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας του Δημήτρη Ιτούδη που νίκησε τη Δευτέρα (7/6) με 76-57 εκτός έδρας την Ούνικς Καζάν του Δημήτρη Πρίφτη κι απέχει μια νίκη από τον τίτλο!

Όπως το Σάββατο, έτσι κι απόψε, η ΤΣΣΚΑ ήταν πολύ ανώτερη της αντιπάλου της και έφυγε από την έδρα της Ούνικς με δεύτερη σερί νίκη.

Καλύτερη στην άμυνα, καλύτερη στο ριμπάουντ, με πολύ λιγότερα λάθη η ΤΣΣΚΑ κυριάρχισε από την αρχή! Προηγήθηκε με 50-33 στο ημίχρονο με 10/16 τρίποντα και τον Φόιγκτμαν να έχει 3/3.

Δεν απειλήθηκε ποτέ, καθώς δεν επέτρεψε ελεύθερα σουτ στην Ούνικς, τη δυσκόλεψε μέσα στη αρκέτα κι έτσι οι γηπεδούχοι πέτυχαν μόλις 10 πόντους στην τρίτη περίοδο και 14 στην τελευταία!

Η σειρά τελικών πάει στη Μόσχα, κι αν νικήσει το Σάββατο (10/6) η ΤΣΣΚΑ, κατακτά τον φετινό τίτλο!

Για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας ο Τόρνικε Σενγκέλια πέτυχε 18 πόντους και 16 είχε ο Φόιγκτμαν με 4/5 τρίποντα.

Για την Ούνικς ο Οκάρο Γουάιτ πέτυχε 15 πόντους και ο Σμιθ 11.

Σάββατο 12.06
13:00 ΤΣΣΚΑ Μόσχας-Ούνικς Καζάν, 4ος Τελικός (εάν χρειαστεί) LIVE COSMOTE SPORT9HD

Δευτέρα 14.06
13:00 Ούνικς Καζάν-ΤΣΣΚΑ Μόσχας, 5ος Τελικός (εάν χρειαστεί) LIVE COSMOTE SPORT9HD