Μάικ Τζέιμς

Με τον Μάικ Τζέιμς να οργιάζει στην τελευταία περίοδο, η Μονακό έκανε τη μεγάλη έκπληξη, επικρατώντας 86-77 της Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης.

Η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς πήρε το μεγάλο διπλό στον αγώνα για την 22η αγωνιστική της EuroLeague, φτάνοντας στο 10-11 και χτυπώντας για τα καλά την πόρτα της οκτάδας.

Στον αντίποδα, εκείνη του Τσάβι Πασκουάλ υποχώρησε στο 12-7 κι έχει ακριβώς το ίδιο ρεκόρ με τις έτερες εκπροσώπους της Ρωσίας (Ούνικς Καζάν, ΤΣΣΚΑ Μόσχας).

Να σημειωθεί ότι ντεμπούτο στη EuroLeague με τη φανέλα της Ζενίτ έκανε ο Τάισον Κάρτερ (2π., 2ασ.) και αντιμετώπισε έναν άλλον πρώην παίκτη του Λαυρίου (και πρώην συμπαίκτη του), τον Άλφα Ντιαλό (5π., 3ρ.)!

Η εικόνα του αγώνα:

Ο Ντονάτας Μοτεγιούνας ξεκίνησε με 10 πόντους σε λιγότερο από 7 λεπτά και η Μονακό πήρε γρήγορα διψήφια διαφορά (4-14), προτού επέλθει ισορροπία.

Ο Τζόρνταν Μίκι ανέβασε ρυθμούς, όμως οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν το προβάδισμα, παρά το γεγονός ότι ο Μάικ Τζέιμς ήταν άποντος μέχρι την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Ντμίτρι Κουλάγκιν ήταν ο παίκτης που με 10 πόντους στην τρίτη περίοδο κρατούσε κοντα στο σκορ τη Ζενίτ, η οποία προηγήθηκε μόνο μία φορά (30-29).

Τελευταία φορά που οι γηπεδούχοι ψαλίδισαν τη διαφορά σε ενθαρρυντικά επίπεδα ήταν στα 08:18 πριν από το φινάλε, όταν ο Μίκι έγραψε το 54-59.

Ωστόσο, με επιμέρους 8-16 και τον Τζέιμς να βρίσκει επαφή με το καλάθι την κατάλληλη στιγμή, η Μονακό πήγε στο +13 (62-75) στα 03:03, σβήνοντας κάθε ελπίδα της Ζενίτ.

Ο Μοτεγιούνας της πρώτης περιόδου (16π. συνολικά, συν 8 ριμπάουντ), ο Ντουέιν Μπέικον (20π., 6ρ.) και ο Τζέιμς του τελευταίου δεκαλέπτου (21π. συνολικά, συν 5 ασίστ), ξεχώρισαν για την ομάδα του Ομπράντοβιτς.

Στον αντίποδα, εκείνη του Πασκουάλ αντιπαρέταξε μόνο τον Μίκι των 18 πόντων.

Να σημειωθεί ότι η Μονακό είχε μόλις 65% στις βολές, αλλά 43,8% έναντι 29,2% στα τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 32-36, 50-57, 77-86