Χεζόνια

Με κορυφαίους τους δύο Μπράουν και τον Χεζόνια, η Ούνικς Καζάν (12-7) νίκησε με 70-64 την πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα (16-5), στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της EuroLeague.

Ο Μάριο Χεζόνια (11π., 11ρ.) νίκησε αυτή τη φορά την Μπαρτσελόνα, παίζοντας ως αντίπαλος με τη φανέλα της Ούνικς Καζάν.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Λορένζο Μπράουν (22π., 8ασ.) και Τζον Μπράουν (20π., 7 κλεψίματα!).

Από την άλλη πλευρά ο Νικ Καλάθης (0π. με 0/5 σουτ, 4ρ., 5ασ.) επέστρεψε στη δράση μετά από δύο μήνες, αφού ξεπέρασε το κάταγμα στο αριστερό πόδι και μάλιστα ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους τον ξεκίνησε στη βασική πεντάδα των Καταλανών.

Καλάθης

Χωρίς τους Μίροτιτς (κορονοϊός), Αμπρίνες (γόνατο) και Οριόλα (ισχίο) η Μπαρτσελόνα δεν είχε αρκετές επιθετικές λύσεις.

Στον αγώνα του πρώτου γύρου (22/12), σε μία από τις κορυφαίες αναμετρήσεις όλων των εποχών, η ελλιπέστατη Μπαρτσελόνα κατέγραψε επική ανατροπή και λύγισε με 111-109 την Ούνικς Καζάν στην παράταση, όμως αυτή τη φορά δεν τα κατάφερε.

Η Ούνικς Καζάν πέτυχε την πρώτη της νίκη επί της Μπαρτσελόνα, έπειτα από οκτώ διαδοχικές ήττες!

Μετά το 17-14 του πρώτου δεκαλέπτου, η Μπαρτσελόνα ήταν καλύτερη στη δεύτερη περίοδο, βρήκε περισσότερες επιθετικές λύσεις και προηγήθηκε στο ημίχρονο με 31-35.

Είναι χαρακτηριστικό το γεγονός, ότι οι δύο Μπράουν, Τζον (14π.) και Λορένζο (10π.) πέτυχαν τους 24 από τους 31 πόντους της ομάδας του Βέλιμιρ Περάσοβιτς στο πρώτο ημίχρονο, στο οποίο είχε 0/6 τρίποντα!

Λαπροβίτολα

Οι γηπεδούχοι ήταν πολύ καλύτεροι στην τρίτη περίοδο και με τον Μάριο Χεζόνια να ανεβάζει ρυθμούς και να στέκεται στο πλευρό των δύο Μπράουν, προηγήθηκαν με 54-48 στο 30′.

Η Μπαρτσελόνα έβρισκε επιθετικές λύσεις μόνο από τους Κόρι Χίγκινς (17π.), Μπράντον Ντέιβις (16π.) και γνώρισε την πέμπτη της ήττα στη EuroLeague και πρώτη στα χρονικά από την Ούνικς!

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 31-35, 54-48, 70-64